Mozaika budoucnosti

Mozaika budoucnosti je název studentské konference, která se uskuteční ve dnech 21.–24. 3. 1995 v Brně. Bude to konference o roztříštěnosti a dogmatismu ve vědě, o odpovědnosti za vědu.

Věda až do nedávné doby představovala v západní civilizaci neotřesitelnou hodnotu. Byla měřítkem našich úspěchů, vysvobozením od pověr, hloupostí a omylů. Její etos byl v jistém smyslu silnější než etos morálky a práce.

Dnes jsme však postaveni před skutečnost, že věda má také své chyby a omyly, svá dogmata. Tříští se do stále většího počtu stále užších oborů, které mezi sebou nejsou schopny komunikovat. Odpovědnost za důsledky své práce zůstává mnohým vědcům skryta. Vyšší plat a společenské postavení nejsou vzácnou motivací ke studiu. Etos vědy mizí a – což je snad nejzávažnější – věda není schopna adekvátně reagovat na blížící se ekologickou krizi.

Přibývá proto lidí, kteří ztratili k vědě důvěru a rezignují na její poznání. Věda je pro ně pouze příčinou dnešní krize. Proti takovému postoji existují dvě zásadní námitky. Jednak se v historii nikdy a nikde neosvědčilo úplné odmítnutí dřívějších poznatků a tradic (a věda k našim tradicím bezpochyby patří), jednak nelze vědu odsuzovat bez jejího pochopení.

Konference Mozaika budoucnosti chce umožnit zamyšlení nad významem vědy v dnešním světě, nad její odpovědností i nad naší odpovědností za ni.

Hlavní slovo na konferenci budou mít studenti. Právě oni totiž ovlivní budoucí směrování a zaměření jednotlivých vědních oborů. Rozhodnou, zda zvítězí chápání studia výhradně jako prostředku dosahování osobní kariéry, nebo pojetí zodpovědnější, zahrnující též starost o hlubší smysl a význam oboru.

Spolu se studenty na konferenci vystoupí také někteří vědci. Mělo by jít o odborníky schopné kritického pohledu na svůj obor.

Většina času pak bude věnována diskusi zaměřené na hledání příčin uzavřenosti a selhávání vlastního oboru. Nepůjde tedy o kritiku filosofie z pozic biologie či naopak, a už vůbec by nemělo jít o kritiku všech vědních oborů z pozice ekologických aktivistů. Přestože konference nebude konferencí v pravém slova smyslu ekologickou, nepopíráme, že vědomí ekologické krize bylo jedním z výrazných podnětů k jejímu uspořádání. Domníváme se, že téma ohrožení přírody bude skrytě či otevřeně přítomno ve většině diskusí.

Konference je rozčleněna do pěti bloků podle jednotlivých oborů (filosofie, teologie, biologie–lesnictví, sociologie–politologie, fyzika). V každém bloku vystoupí nejprve dva odborníci, na které pak naváže 7–9 koreferujících studentů a následovat bude diskuse.

Účast zatím přislíbili: Egon Bondy, Josef Šmajs, Milan Balabán, Zdeněk Neubauer, Pavel Blažka, Igor Míchal, Ivan Dejmal, Josef Vavroušek, Lubomír Nový, Tomáš Halík, Hana Librová, Jan Novotný. V úvodu vystoupí jako hosté Ivan Klíma a Ondřej Vaculík. Pozvaní jsou i další.

Časový harmonogram konference:

Úterý 21. 3. – divadlo Bolka Polívky

dopoledne – úvod, zahájení

odpoledne – blok sociologie a politologie

večer – Bolek Polívka, Trosečník

Středa 22. 3. – aula Masarykovy university

dopoledne – blok teologie

odpoledne – blok fyziky

večer – koncert v kostele (Musika Pifera, Oldřich Janota a další)

Čtvrtek 23. 3. – aula MU

dopoledne – blok filosofie

odpoledne – blok biologie a lesnictví