Komiksy o tom, co se týká každého z nás

Číslo

Letos jsme Vánoce vyřešili jednoduše: nakupovali jsme komiksy. Výběr to nebyl jednoduchý. Komiksy, které dnes vycházejí v krásné pevné vazbě, se zabývají atraktivními, současnými tématy, navíc v sobě spojují nápadité grafické a výtvarné zpracování. Je to tedy krásná literatura spojená s jedinečným výtvarným uměním. Volba nakonec padla i na Rodinný ústav od Alison Bechdelové a Šitíčko od Marjane Satrapiové.

První z jmenovaných knih je autobiografickým příběhem se širokým časovým záběrem. Autorka se především snaží na pozadí manželství svých rodičů a rodinných vztahů rozšifrovat složitou osobnost svého předčasně zesnulého otce, svůj vztah k němu a své osobní peripetie. Ve svých dvaceti letech totiž zjistila, že je lesbička, později se navíc ukázalo, že ani její otec neměl svou sexuální orientaci příliš vyjasněnou. Téma je to trochu pikantní, sledujeme v něm však zároveň ty nejobyčejnější i nejzvláštnější věci, které se týkají každého z nás: vztah mezi manžely, rodičovská láska k dětem (a dětí k rodičům), vztahy mezi sourozenci, dospívání a hledání sebe sama. Forma příběhu je velmi nápaditá, nejen díky výtvarnému zpracování. Střídají se časové roviny, autorka mistrně využívá média grafického románu pro vytvoření napětí a budování atmosféry. Velkou roli v příběhu hraje literatura a písmo v rozličné podobě. Odvíjející se události jsou často „ilustrovány“ stránkami z Jamese Joyce i Camuse, milostných dopisů z vojny i dětských deníků. V knize plné obrázků to působí jako komiks naruby. Tyto obrázky, popisující rodinu Alison Bechdelové, její přátele a prostředí, ve kterém žila, jsou možná nejpůsobivější. Každý z nich je do detailů propracován, až máme pocit, že nahlížíme strojem času do minulosti. Komiks se čte rychle, je ale nutné si uvědomit, že jeho vytvoření trvalo mnoho času. Je to piplavá technika, vyžadující mnoho trpělivosti; činnost, s jakou se dnes, kdy všechno zrychlujeme, málokde setkáme.

Ožehavé téma má i druhá kniha. Íránská spisovatelka Marjane Satrapiová zaznamenává humornou formou – občas však s hořkým přídechem – intimní vztahy mezi muži a ženami. To naznačuje již název titulu: šitíčko zde není nic jiného, než zákrok, po kterém se žena stane opět pannou, aby se mohla naoko počestně vdát. O mužích, manželství, svatebních nocích, domluvených sňatcích, rozvodech, podvodech i sňatkových podvodnících si vypráví několik žen, příbuzných a přítelkyň. Jejich hovory jsou živé a plné humoru, jako by seděly s námi v místnosti. Nad vším vyniká spisovatelčina babička, sama několikrát rozvedená a protřelá životem, jejíž vitalita a láska k životu působí v kontextu konvencemi svázaného Íránu velmi nakažlivě.