„Dny se přeplněné světlem utápí, proletí, nestačí / Čas na sebe, na lásku, na víru / je jen, je jeden. / Pomalu proplétáš ruce / tma houstne a ztrácíš se v ní. / Do noci ticha pak společně padáme, jsme jeden.“ (část textu písně Stmívá se)
Pokus o jasné stylové vymezení hudby, kterou hraje skupina Nebiba, musí nutně skončit neúspěchem. Množství hudebních vlivů, které se vzájemně organicky pronikají a ovlivňují, je sotva přehlédnutelné. Nepoučený posluchač by pravděpodobně identifikoval jakousi zvláštní variantu etnické hudby. Jestliže však Nebiba něco nehraje, pak je to právě „čistá“ etnická hudba. Skladatelský vklad hudebníků je natolik výrazný, že o původní národnostní hudbě nemůže být vůbec řeč. Co tedy vlastně Nebiba hraje?
Začít snad můžeme od hudebních nástrojů, které členové skupiny nejčastěji berou do rukou. Kromě tradiční elektrické basy a akustické kytary je to například africký dřevěný balafon, lamelové „piano“ mbira nebo nejrůznější rytmické perkusivní nástroje. Ve vzájemném rozhovoru různých tradic a stylů se objevuje něco docela nového. Výsledný tvar si zachovává otevřenost pro exotické výrazové prostředky, ale zároveň výmluvně odráží svět, ve kterém dnes a na tomto místě žijeme.
Nebiba je spojením zkušených hudebníků, kteří již dříve působili v mnoha pražských hudebních projektech. Jediná žena v kapele – zpěvačka Tandega – spolupracovala s Monikou Načevou, vokálním seskupením Éterity nebo reggae skupinou MessenJahs. Její hlas je jedním z výrazných nástrojů, které Nebiba využívá. Zároveň je nutné dodat, že texty jsou skutečně pevnou a organickou součástí hudby. Nejsou zbytečně upovídané a nabízejí dostatek prostoru pro spoluúčast posluchačů. V některých momentech se nabízí souvislost například s tvorbou Oldřicha Janoty nebo Zuzany Navarové. Takovým přirovnáním ale zdaleka nemůže být vyjádřeno všechno.
Hudba, kterou Nebiba hraje, je z velké části akustická. Také díky tomu se jedná spíše o klidný hudební zážitek. Rozhodně ale nečekejte žádnou „relaxační“ zvukovou kulisu. Jednotlivé skladby jsou složitými rytmickými i harmonickými strukturami, které si vynucují pečlivou pozornost a zároveň pulsují neposednou energií. Taneční potenciál skladeb se ještě více odhaluje v poslední době, kdy se pevnou součástí živých vystoupení stává také klasická bicí souprava.
V průběhu dvou let své existence nasbírala skupina rozmanité koncertní zkušenosti. Vedle účasti na nejrůznějších festivalech a vystoupení ve velkých klubech jsou to také komorní koncerty na malých scénách.
Nebiba disponuje také několika nahrávkami ze studia, které ovšem zatím nebyly vydány jako oficiální hudební nosič. Pro zájemce je k dispozici třípísňová demonahrávka z jara 2006. Ta byla pořízena v pražském studiu Bubny a prozrazuje velký hráčský i skladatelský potenciál.
Pokud v blízké době zatoužíte po zajímavém hudebním zážitku, který vybočuje z běžného průměru, neváhejte a navštivte některé z vystoupení skupiny Nebiba. Myslím, že nebudete litovat.
Více informací naleznete na internetových stránkách http://www.nebiba.wz.cz