Hutně, chutně

Číslo

Tajem, vlastně velký tajem vyslovila v sobotu večer 27. března 2004 Barbora Hrzánová chvilku po té, co za roli Helenky ve hře Hrdý Budžes Divadla v Příbrami obdržela cenu Thálie v činoherním oboru. Citovala poměrně přesně z textu hry, a zcela v duchu humorné nadsázky, která z celého představení dýchá, jak se nedávno mohli přesvědčit i televizní diváci. Na jevišti Národního divadla, ale i v Příbrami z Barbory Hrzánové přímo dýchala nadsázka, že komunisti a Rusové jsou svině, i když se to nesmí říkat. Jistě má pravdu autorka nadsázky, ale i herečka, protože sviňskost je charakteristika nekajících, a těm se jistě nemají házet perly, jak nás humornou scénkou učí i bible. K minulosti zřejmě ani jinak než s humorem přistupovat nelze, protože bychom jinak skončili v nekončícím sebeospravedlňování a také bychom byli slepí pro skutečnost, že u mnohých je problém sviňskosti chronickou nemocí, u někoho i recidivou.

 „V našem patnáctiletém dialogu bylo jen výjimečně slyšet takovéto otázky: Jak jste to tehdy cítili vy? Jak jste to prožívali? Co vás nejvíc bolelo? Co jste si tehdy mysleli? Jak jste tomu rozuměli? Bylo to tak, jak vám to teď svými slovy říkám?“ – takto Petr Pithart navrhl aplikovat scholastickou metodu dialogu na česko-německé vztahy v projevu na konferenci Tolerance místo intolerance: Němci v českých zemích – včera, dnes a zítra (LtN 5. 4. 2004).

 9. dubna, na Velký pátek, bylo uděleno jiné ocenění – regionální Řád blanického rytíře dostal in memoriam Rudolf Vaňkát (1943–2004), který na počátku 90. let stál u zrodu vlašimského střediska pro resocializaci Exodus. S jakým nasazením středisko spolu s dalšími budoval, ilustruje i rozhovor, který s ním přinesl Protestant 5/1998.

 Že se nezávislá osobnost nemusí ztratit ani v našem parlamentu, upozorňuje v úvodníku LtN 15/04 Lukáš Rychetský: „Pro televizi přijatelné minimum se podařilo obhájit nebývale pestré koalici, kterou sestavila poslankyně Fischerová. O tom, jaké obratnosti se nezávislá osobnost za dva roky ve sněmovně naučila, nejlépe vypovídá skutečnost, že dokázala uspět proti alianci, do níž spadala nejen ODS, ale i ministr Gross, ba dokonce premiér Špidla a ministr Dostál.“

Aprílové číslo Protestanta se na návrh Jiřího Hoblíka mělo jmenovat Potrestant. Vzhledem k tomu, že se ke čtenářům dostane nejspíš až na prvního máje, redakce od přejmenování raději upustila. Kvůli letošnímu zpožďování pak neprošel ani návrh na podtitul „časopis protestantské pracovní morálky“.