Pohlavní orgány a logika

Číslo

Bratři a sestry, přiznám se: patřím k milovníkům pohlavních orgánů. Z hlediska klasické estetiky jde o ošemetnou záležitost. Většina lidí považuje pohlavní orgány za krásné, přitom jejich tvary, barva, popř. struktura nejsou vůbec podobné vysokým uměleckým dílům typu Dáma s hranostajem nebo Tančící dům. Jsou tedy ošklivé? Nemalá část přírody je vystavuje na odiv, a líbí se to zdaleka nejen mně. U lidí jsou s tím, jak známo, problémy. Nemyslete, ani na redakčních radách časopisu Protestant pohlavní orgány nevystavujeme – ač jsme milovníci krásných věcí. Jako jediný z redakce ovšem patřím k milovníkům orchidejí – a tak se jejich pohlavními orgány vystavovanými na odiv zabývám neustále.

Zabývat se pohlavními orgány orchidejí však kupodivu nepřináší estetické uspokojení, nýbrž hluboké rozčarování. Znamená to totiž – setkat se s všudypřítomnou vědou a jejím vnitřním sebepuzením ke specializaci. Orchideje se dělí podle habitu a zejm. podle pohlavních orgánů na různé rody a druhy. Například katleje jsou příbuzné laeliím, protože mají podobně vyvinuté pohlavní orgány. Tak tomu bylo dříve – v podstatě taková sympatetická magie. Podobné se řadí k podobnému. Přiznám se: je mi to sympatické. Jenže před nedávnem se objevili vědci, kteří řekli, že důležitá je DNA, nikoli pohlavní orgány. Vzali kousek DNA a zjistili, že některé rostliny si vlastně nejsou příbuzné vůbec – i když stejně vypadají. A naopak. A vznikl chaos. Možná náhodný, protože kdyby vzali jiný kus DNA, třeba by zjistili něco jiného.

Orchideje mají ve vědeckých pracích jména podle posledního vědce, který je zařadil. Proslýchá se, že jsou dokonce vědci, kteří bádají jen proto, aby mohli některé druhy orchidejí přeřadit. Díky přeřazení se totiž ke jménu orchideje připíše jméno příslušného přeřaditele. Možná se dotkne věčnosti? Je náhoda, že i ve vědeckém světě stojí tyto potřeby a touhy až na prvním místě?

Není vše ztraceno, neboť uznávaný německý botanik Röllke píše: V rozporu s obecným míněním není správným označením orchideje to jméno, které se objevilo v posledním popisu, ale to, které se obecně prosadilo. Obecné prosazení vítězí nad chaosem zapříčiněným lidskou ješitností! Jenže to není úplně čisté vítězství. Existuje ještě mnoho pravidel řazení a pojmenování, o nichž jsou napsány celé knihovny. Každý milovník orchidejí musí tak znát jedno jméno užívané plus spoustu synonym. Jinak dostane od obchodníka zcela jinou rostlinu, než žádá.

Celá anabáze mi připomíná známou Borgesovu knihovnu. Výsledkem geniálního uspořádání a absolutních poznatků je naprostý chaos. A estetický požitek z krásy pohlavních orgánů orchidejí? Ten nahradilo uspokojení, že se v té zblázněné specializaci člověk ještě vyzná a dostane v obchodě, co chce. Vraťme se tedy k obdivu krásy pohlavních orgánů (neboť i ta je darem Stvořitelovým) a odkloňme se od pseudospecializací!