Odmítnout rouhavé prohlášení

Otevřený dopis generálnímu tajemníkovi Světové rady církví

Milý bratře generální tajemníku,

v březnu letošního roku jste žádost o zaplacení našeho členského příspěvku doprovodil osobním dopisem. V něm mj. píšete: „Děkuji za vaši podporu a příspěvky Světové radě církví, a to nejen finanční, ale i různými způsoby, které rozšiřují a posilují naši společnou práci.“ Vážíme si toho, že jsme součástí jedinečného společenství tolika křesťanských církví po celém světě. Naše členství je poctou i závazkem. V tuto chvíli je naší odpovědností nemlčet, má-li platit, co také píšete: „SRC zůstává odhodlaná a věrná při prosazování spravedlnosti, míru, smíření a jednoty ve světě.“

Nedlouho po sepsání Vašeho dopisu vydala Všeruská světová rada ruské pravoslavné církve, jedné z členských církví SRC, usnesení „Současnost a budoucnost ruského světa“, v němž mj. označuje speciální vojenskou operaci (rozuměj agresivní válku Ruské federace proti Ukrajině) za svatou válku proti svobodné Ukrajině a Západu, který propadl satanismu. Jde ze strany představitelů ruské pravoslavné církve o rouhání, kterým se ocitají zcela mimo Kristovo tělo. Je zřejmé, že opustili autoritu Kristova evangelia a sledují pouze zájmy nacionalistické ideologie tzv. Ruského světa.

Je naší smutnou historickou zkušeností ze života církve za komunistické totality, že církevní představitelé podléhají mocenským tlakům a stávají se nedůvěryhodnými. Ve skutečnosti se zpronevěřují své teologické tradici i své církvi, rozumíme-li církví nikoli instituci, nýbrž živé společenství věřících. To je ostatně dodnes trpkou zkušeností křesťanů žijících v nesvobodných poměrech v různých částech světa.

Oni všichni jsou našimi bratry a sestrami, údy našeho těla, jimiž jsme povinni poskytnout podporu a solidaritu. V tuto chvíli je třeba se zastat Pravoslavné církve Ukrajiny a ruských kněží, kteří se jasně vyslovili proti této válce hned na jejím počátku (Výzva duchovních ruské pravoslavné církve ke smíření a ukončení války).

Vyzýváme SRC, aby se veřejně jednoznačně odmítavě vyjádřila k rouhavému prohlášení svaté války a aby právě tak veřejně jednoznačně podpořila ukrajinské křesťany a ruské pravoslavné disidenty, kteří nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu. Je to otázka naší věrnosti evangeliu i věrohodnosti našeho svědectví.

Modlíme se za Vás a za skutečný Kristův pokoj pro tento svět,

Pavel Pokorný, synodní senior
Jiří Schneider, synodní kurátor