Nežádoucí lid – Ujguři

Číslo

V projektu „Královského literárního fondu“ se nad poezií a povídkami pravidelně scházejí spisovatelé s uchazeči o britský azyl. Jedním z nich je Memet, který se nad šálkem čaje spisovatele Jonatana zeptá: „A ty víš o genocidě mého lidu?“ Jonatan odpoví: „Ne, nevím“. Memet vysvětluje: „Mnoho, velmi mnoho Ujgurů je v koncentračních táborech. Odebírají nám orgány. Berou nám děti. Náš jazyk, náboženství a paměť mají být vymazány. Jonatane, víš, že nás čínská komunistická strana chce vymazat ze země? Sděl, prosím, co nejvíce lidem, co se děje s Ujgury v provincii Sin ťiang“.

Jonatan se začal osudem Ujgurů zabývat. Dočetl se, že se v roce 2017 v provincii Sinťiang začalo ve velkém měřítku stavět. Nebyly to však továrny, ani nová města, ani solární farmy. Satelitní snímky ukázaly vysoké zdi, žiletkové ploty, strážné věže a rozsáhlé bloky ubytoven. Stavěla se celá síť vězení. V nich jsou ve velice stísněných podmínkách drženi Ujgurové a ostatní muslimsko-turkické minority. K úniku z přeplněných prostor, bití, upoutání v řetězech, nedostatku lékařské péče, hladovění a stálého vymývání mozku stačí vzdát se své víry, svého jazyka a národnosti.

Čína to samozřejmě oficiálně naprosto popírá: Žádné tábory neexistují. Nikdo není zadržován. Nikdo není násilně nucen se přizpůsobit slepé víře v čínskou komunistickou stranu. Když už nebylo možné tuto skutečnost zakrývat, sinťiangské úřady připustily, že to sice tábory jsou, ale slouží k výuce profesí. Jsou to pouhá školení, která mají Ujgurům „pomoci“ naučit se důležitým dovednostem a tak jim zjednodušit vyhlídky na získání zaměstnání a zlepšit svůj život. Úřad k tomu dodal, že stejně jako my na Západě mají problém s terorismem a že ujgurští muslimové ukrývají islámské extremisty. Tomu se Čína musí bránit.

Zmínka o terorismu zní na Západě hodnověrně. K několika teroristickým útokům jak ujgurských separatistů, tak radikálních džihádistů skutečně došlo. V roce 2009 vzniklo napětí kvůli plánu státu přesunout Han Číňany do Sinťiangu. Ujgurové to vnímali jako kolonizaci a došlo k vážným střetům. Dvacet Číňanů přišlo o život. Docházelo k napadení noži a k bombovým útokům, při kterých přišla o život řada Číňanů. Čínskou odpovědí je převýchova v koncentračních táborech.

Pro rozptýlení podezření byli v červnu 2019 pozváni do Sinťiangu vybraní novináři, včetně několika z BBC, k návštěvě pečlivě vybraných ukázkových táborů. Kvůli ní byl odstraněn žiletkový plot, Ujgurové měli výtvarnou výuku, nebyly vidět elektrické obušky, Ujgurové mluvili svým jazykem a usmívali se, novináři neviděli žádné mrtvé. Z extrémismu vyléčení Ujgurové deklamovali „Milujeme svou rodinu – komunistickou stranu Číny“ a prozpěvovali dětský popěvek „If you’re happy and you know it clap your hands“.

Reportéři BBC se nenechali ošálit a investigativní tým vyhledal vězně z těchto táborů, kterým se podařilo utéct do Turecka. Bývalí vězni nehovořili o škole, ale o opravdové, drtivé a nelítostné realitě detenčních táborů.

Při příštím setkání řekl Memet Jonatanovi, že on sám byl také v čínském vězení. Tehdy studoval medicínu a zbýval mu už jen jeden rok do promoce. Bylo to v devadesátých letech. Zatčen byl proto, že se modlil a je Ujgurem. Po jeden rok sdílel místnost o 13 m2 s dalšími dvaceti lidmi. Nynější podmínky jsou mnohem horší. Memet to ví, protože se setkal s ženou, která byla v cele se čtyřiceti lidmi. Trpěli nedostatkem jídla a spánku. Během tří měsíců zemřelo devět lidí. Dnes může v těchto táborech být víc než pět miliónů lidí. Nejsou komunisté. Nejsou Číňani. To je pro komunistickou stranu Číny nepřijatelné. Buď se stanou Číňany a spokojenými komunisty – nebo skončí ve vězení. Čína sleduje všechny Ujgury. – „Jak?“ zeptal se Jonatan. „Huawei.“ odpověděl Memet.

Firma Huawei a Oddělení veřejné bezpečnosti v Sinťiangu uzavřely v květnu 2018 dohodu o strategické spolupráci. Memetův národ se tak stal nejvíce sledovaným na světě. V každém telefonu je spyware. Kamery mají v hledáčku všechny dveře. (Memet to ví, protože jeho rodina tam stále žije.) Každý se musí večer kameře poklonit a říct: „Si Ťin-pchingu, děkuji za další den a děkuji úžasné komunistické straně.“ Když vás uvidí s někým jiným, když máte přátele, dokonce když vyjdete zadními dveřmi, aby vás kamera nezachytila, budete zatčeni. A pokud máte v telefonu whatsapp, přijdou pro vás také.

„Jak je to v táborech s korona virem?“ zeptal se Jonatan. Čínská vláda potvrdila dvacet případů nákazy. Je jich zřejmě mnohem víc. Nejhorší je, že všem Ujgurům vzali krev a mají jejich DNA. Znamená to ještě větší zisk z odebírání orgánů. Je možné snadněji uspokojit jednotlivé požadavky. Navzdory tomu, že čínská vláda tvrdí, že orgány jsou odebírány pouze popraveným kriminálníkům,

Rada OSN pro lidská práva v září 2019 obvinila Čínu z odebírání orgánů vězňům svědomí, včetně Ujgurů a stoupenců Falun Gong. V závěrečné zprávě vedené sirem Geoffrey Nicem, hlavním žalobcem v procesu se Slobodanem Miloševičem, je uvedeno, že velmi mnoho vězňů bylo zabito na objednávku čínské vlády…

Je ještě jeden důvod, proč mají Ujgurové zmizet. Sinťiangem má úplně náhodou vést Nová Hedvábná stezka. Úřady se rozhodly, že s výstavbou největších plynovodů, silnic a tratí kvůli transportu zboží do věčně hladových skladů Amazonu se mohou zbavit i nežádoucího lidu…

(Podle The Tablet z 15. 2. 2020 převedla a zkrátila Daniela Bísková)