Jedním z dlouhodobých zájmů naší redakce je mapování současných podob výtvarného umění. Proto jsme také se zájmem sledovali vznik dvou nových institucí, které se, každá jinak a po svém, zaměřují na aktuální trendy v umění. Těmito institucemi jsou galerijní domy Dox a Meet Factory. Každý z těchto domů nabízí zcela odlišný koncept, představuje jiný typ umělců. Co nabízejí návštěvníkům?
Dox (Praha-Holešovice) http://www.doxprague.org/cs/ se představuje jako prestižní galerie, vystavující světoznámé současné renomované umělce. Galerii zbudovali nadšenci. Všichni jsou podnikatelé. Zakladatel L. Válka není profesionál, umění je jeho koníček. Galerie není závislá na pomoci státu.
Bez zajímavosti není samotná budova galerie. Základem je komplex industriálních budov z konce 19. stol., jež původně sloužily ke kovovýrobě. Architekt Ivan Kroupa (držitel berlínské ceny Forderungspreis Baukunst v roce 2001), vytvořil novou budovu, která bere ohled na industriální zástavbu místa. Interiéry v budově mají rozdílnou výšku a umožňují podle autorů velkou variabilitu prostorů, potřebnou pro prezentaci současného umění. Celá budova je ve znamení vertikál. Prostor umožňuje instalovat obrovská plátna, velké instalace, celé zdi, např. zeď z knihy – Matěj Krén umístil do haly v přízemí svůj Sediment, obrovskou zeď z knih na téma materiální a symbolický svět, individuální a kolektivní paměť.
Pro diváka může být ale prostor občas stísňující. Příliš vertikál nemusí vždy působit dobře.
Galerie může být vnímána jako konkurenční podnik proti Knížákově Veletržnímu paláci. Kurátoři chtějí představit zásadnější umělce, než vystavuje NG pod vedením M. Knížáka. Zatím se jim to daří. Úspěšná je zahajovací výstava José-María Cany: Vítejte v kapitalismu.
Při vstupu do galerie Dox jsem se cítil podobně jako v kterékoli jiné prestižní západoevropské galerii. To se mi v našem prostoru ještě nestalo. Nevýhodou z toho vyplývající může být jakýsi pocit komerčnosti, který se právě ve srovnání s Meet Factory člověku vkrádá na mysl. Opravdu nechápu, proč člověk při vstupném 120 Kč musí platit za presso ještě dalších 39 Kč.
Meet Factory (Praha-Smíchov) http://meetfactory.cz/ otevřel před dvěma lety sochař David Černý z peněz různých sponzorů a grantů. Významným sponzorem je Hlavní město Praha. Galerie není umístěna v novém architektonickém projektu, ale v industriálním objektu na Smíchově. Hned při prvním pohledu je zřejmé, že se jedná tak trochu o underground. Galerii nevedou nezakládali (na rozdíl od Dox) nadšenci, ale lide pracující profesionálně v oboru. Sochaři, malíři, kurátoři, hudebníci ad.
Meet Factory spojuje kromě výstavních prostor ještě obytnou plochu pro ateliéry mladých umělců, propojuje výtvarné umění s divadlem i hudební scénou. Soustřeďuje se na začínající mladé umělce, poskytuje jim zázemí, dokonce pedagogické vedení. Mladí lidé mohou několik měsíců pracovat na svých projektech a pak je představit v prostorách galerie. Velmi je podporována mezinárodní spolupráce, studenti jezdí na výměnné pobyty do různých zemí Západní Evropy. Výstavy konané v Meet Factory mohou proto návštěvníka lecčím překvapit. Například přítomností těžké techniky v prostorách výstavní síně, jak tomu bylo na podzim při vernisáži výstavy Enrique Ježika, který ovšem není začínajícím umělcem.
Meet Factory má záslužný cíl: propojení domácí umělecké scény s progresivním zahraničním uměním. Důraz je kladen na prezentaci současných zahraničních umělců a kurátorů a jejich aktivní zapojení do české umělecké scény, které předpokládá reciproční začlenění českého umění do světového kontextu.
Meet Factory nabízí kromě výtvarného umění také scénu divadelní, taneční, hudební nebo filmový klub. Rozsahem činnosti tak překonává Dox.