Koronténní paradoxy

Číslo

Od začátku „korontény“ píše A. Březina deník, kde informuje o situaci v Kanadě a okolí i Čechách a přidává své „aleškovské“ postřehy.

Nemyslím, že Hospodin vládne světu bičem a cukrem nebo trestem a odměnou. Spíše věřím v Boží ironii: V roce 2019 a již několik let předtím se vedl spor o to, může-li mít žena v úřadě, nebo i jen na veřejnosti zahalenou tvář. Tato otázka se řešila nejen v Quebeku, ale i v několika evropských zemích. I v České republice nadšenci bránili „křesťanské hodnoty“. Dnes jiní nadšenci udávají své spoluobčany, když zahalenou tvář nemají.

V roce 2019 táhli jiní nadšenci na Ottawu, aby se konečně postavilo potrubí, které dopravuje zemní plyn a naftu z jedné části země do druhé. V lednu 2020 masivní protesty jiných nadšenců stavbu přibrzdily. O dva měsíce se začalo s pokračováním projektu. Počátkem dubna 2020 jsou ceny nafty a benzinu tak nízko, že nikdo o tyto produkty nemá zájem. Téměř zadarmo můžeme naplnit nádrž auta, ale zas nemůžeme nikam jet, trochu bychom zase potřebovali svobodu pohybu.

V roce 2019 Greta Thunberg udělala masivní kampaň kvůli čistotě ovzduší. Premiér Babiš označil její požadavek snížení emisí do roku 2050 za nerealistický. Na jaře 2020 je ovzduší nad Čínou tak čisté, že by se tam mohly konat i olympijské hry. Totéž platí o Japonsku, kde měly být OH v roce 2020, ale bohužel nebudou. I ČR v těchto dnech plní kritéria, která byla pro rok 2050 nerealistická.

Běžné jsou Trumpovy výroky „Já to dám do pořádku!“ „Nenesu žádnou zodpovědnost za situaci!“ (Ačkoliv se ještě před krátkým časem všem prognózám vysmíval). „Máme vše pod kontrolou! Plníme perfektně své úkoly!“ Anebo, že o velikonocích již bude vše v pořádku. Když novináři doslova citují jeho den staré výroky, popře je a označí za lživé zprávy. A lidé, kteří sledují přímý přenos, si řeknou: Prezident to má těžké, pravda je někde uprostřed. Pravda není uprostřed. Lež zůstává lží a problémem je, že když se vypustí do světa, šíří se mnohonásobně rychleji než pravda. Jak zpívaly kdysi Prúdy v Balade o smutnom Jánovi: Mohol si vybrať Pravdu a Lož, slabý Ján / Mohol si vybrať Pravdu a Lož, váhavý Ján / Mladú, krásnu a vábivu Lož videl Ján / Starú, všednú a plesnivú Pravdu spoznal Ján. Dnes tedy končí první čtvrtina roku 20–20. Doufejme, že těch druhých 25 % bude nadějnějších.

Deník Satellite 1-416, 31. 3.