Inspirace Husem? Ano či ne?

Číslo

Svého času (2015) jsem se účastnil příprav a pořádání Husovských slavností při 600. výročí jeho upálení. Husovým jménem a částečně i osudem se zaklínal kdekdo, publikací vyšla pěkná řádka a jak výroční rok přešel, ocitly se publikace v regálech zastíněny výročími i postavami jinými. Deset let po takovém výročí vychází útlá publikace, připomínající Husa s obrovským zaujetím pro jeho myšlenkové a teologické ukotvení.

Nakladatelství Mlýn vydává publikaci ThDr. Pavla Keřkovského, odborného asistenta katedry teologické etiky ETF UK, Inspirace Husem (Spirituální a etická). Téma zpracovával autor delší řádku let. Publikace má asi sto osmdesát stran, plus třístránkové anglické resumé a pět stránek seznamů literatury. Je členěna na dvě nesouměrné části, spirituální inspirace je na více jak sto stranách (kapitoly 1–17), etická na zbývajících osmdesáti (kapitoly 18–29). Jednotlivé kapitoly vychází z probíraného tématu při výuce na ETF UK, jak napovídá rozsah jednotlivých pojednání a mnohdy i opakování již přednesených a zveřejněných údajů a reflexí.

Autor začíná Hledáním inspirace a návazných bodů. Staví na Husově poslušnosti Kristova zákona jako na výchozím pilíři Husova života a inspirace pro nás. Nepomíjí ji při vhledu do různých poloh našich životů. Tomu podřizuje i názvy kapitol, do kterých mnohdy vpravuje poznámky a postřehy, se kterými Hus nemá příliš společného. Přesto pro splnění svého záměru inspirovat Husem autor avizuje, kudy od Husa míří do našich časů. Autor je důsledný a horlivý v tom, ukázat mnohé spojitosti, které jsou pro něho významné. Např. dobře husovská kapitola Traktáty, kázání – nástroje teologické reflexe obsahuje pojednání Spirituální neschopnost některých náboženských profesionálů, v němž autor debatuje s bohoslužebnou praxí naší doby. V jiné kapitole pod názvem Devotio moderna a náboženský zážitek dnešních evangelíků lze čekat aktuální srovnávání. Jinde vychází od Husa a míří k nám, když láká nadpisem: Limity umělé inteligence, limity středověké magie. Jinde se čtenář vnoří do tématu Magické praktiky, komerční zneužívání náboženství, aby postupně došel k Hledání nové spirituality.

Druhá část věnovaná etické inspiraci Husem se zabývá mocí jako takovou, mocí, která svým destruktivním vlivem silně a tragicky poznamenala Husův život. Proto nepřekvapuje, že v této části je čtenář veden přes téma inkvizice husovské doby, pojednání o Moderních inkvizitorech, přes neřesti a ctnosti až k Myslitelům směřujícím stejným směrem jako Jan Hus. V identitě člověka, poslání a náplni jeho života autor brání lidskou svobodu a určenost k tomu být Božím dítětem. Že se nevyhne praxi vládnoucí církevní moci, je nasnadě. Husovy důrazy jsou odvozovány z Písma a v duchu poslušnosti Kristova zákona stavěny na roveň norem kazatelského poslání a role církve jako Kristova lidu. Pojednání o etické inspiraci Husem nepomíjí témata jako je hřích, neřesti a ctnosti, ospravedlnění, apod, přičemž se nevzdaluje základnímu vymezení duchovenské působnosti přísně postavené na Písmu. Další kapitola láká nadpisem: Limity umělé inteligence, limity středověké magie. Dále se čtenář vnoří do tématu Magické praktiky, komerční zneužívání náboženství, aby postupně došel k Hledání nové spirituality. Tato část končí Sekularizací a postsekulární společností.

Při četbě jsem cítil, jak asistentovi na katedře teologické etiky leží na srdci naše doba, růst mladé generace, které chce předat to nejcennější. Tím je založení existence na vyznání Krista a jeho přínosu pro odpovědný, pravdivý a poctivý život. Pro autora je významné budovat vše na husovsky poctivých základech, které Hus poskytuje a nabízí a lze je u něho najít a z jeho díla vyčíst. Proto otázka v nadpisu má jednoznačnou odpověď – ano, inspirovat se Husem potřebujeme! Tato publikace k tomu poskytuje fundovaný a poctivě vypracovaný základ. Stejně jako i půdu pro podnětnou debatu.

Pavel Keřkovský, Inspirace Husem (Spirituální a etická). Vydal Jan Keřkovský – Mlýn, Jihlava 2024, ISBN: 978-80-86498-79-9