Hutně a chutně 9/2020

Polská nobelistka Olga Tokarczuk (viz Pt 1/20) odmítla čestné občanství, které jí nabídlo koncem září polské Dolnoslezské vojvodství, kde žije. Tokarczuk na sociálních sítích vojvodství poděkovala a zároveň uvedla, že je nemůže přijmout kvůli „bolestivému rozdělení“ polské společnosti. Právě to by podle ní nastalo, pokud by čestné občanství bylo zároveň uděleno i římskokatolickému biskupovi Ignacymu Decovi, který označuje LGBTQ komunitu za „ohrožení katolické církve a Polska“. Tokarczuk totiž nominovali krajští zástupci opoziční Občanské koalice, kdežto Dece vládní Právo a spravedlnost. Ocenění místo toho, aby bylo oslavou komunity a pospolitosti, podle Tokarczuk „schválně vytváří situaci, kdy volbu doprovázejí silné emoce, které jen dál rozdělují obyvatele Dolního Slezska“. Minimálně od prezidentských voleb ovládá polské politické debaty, mediální sféru, sociální sítě i celá města téma LGBTQ komunity. Podle prezidenta Dudy jde o nebezpečnou ideologii importovanou ze Západu. Některé obce se dokonce označují za „LGBT free zóny“ … Rétorika politických i církevních špiček spolu s chystanou ultrakonzervativní legislativou vyvolávají protesty, nejistotu a další štěpení polské společnosti. (S biskupem ne. Host 10/20)

Hrubka na str. 5 tohoto čísla není podle ověřené informace v nadpisu, ale v ilustraci.