Gershwinova opera Porgy a Bess

Číslo

George Gershwin věnoval svou operu životu a problematice černochů. Nejen ve třicátých letech – premiéru měla roku 1935 – ale jistě i dnes je důležitou výzvou myšlení nachýlenému k rasismu. Podnět mu dala novela Du Bose Heywarda, která líčí příbìh černošského žebráka Samuele Smallse z charlestonského předmìstí Cabbage Row. Operu uvedla TV 2 5. dubna 1997.

Dílo přibližuje rodinný a pospolitý život černých obyvatel USA, jejich práci, dřinu nosičů bavlníkových balíků, rizika rybářů, ráz černošského pohřbu, jejich zbožnost, modlitby, ale také jejich konflikty, zálibu v hraní v kostky, jejich zpěvy, tance, jejich piknik. Běloši zde vystupují v postavě tvrdého vyšetřovatele a drsných policistů. Z opery je nejznámější Letní ukolébavka Summertime, kterou zpívá Clara dcerce své přítelkyně Sereny a jejího manžela, rybáře. Ten zahyne v bouři, Serena jej jde hledat, zahyne také a holčičky se ujme právě Bess. To je mladá žena, na kterou si činí nárok silák a frajer Crown. Ten se po vraždě spoluhráče v kostkách ukrývá před policií. Bess se mezitím sblíží s Porgym, invalidou se zmrzačenou nohou, kterou při chůzi vleče za sebou namáhavě opřen o hole. Porgy Bess miluje a ona s ním bydlí v jeho ubohé chatrči, má ho ráda, sdílí jeho nouzi a úděl. Porgy o své bídě zpívá píseň I got plenty o’nuttin’, že je chudý jak kostelní myš. Crown si Bess opět najde a ona se trápí mezi vztahem k němu a Porgymu. Při rvačce Porgy Crowna zabije, ale je žalován pouze za pohrdání soudem. Ve vězení vyhraje peníze hrou v kostky a vrátí se domů s dárky pro své sousedy a ovšem pro Bess. Tu však mezitím odloudil pro vidinu života v New Yorku prohnaný prodavač drog Sporting life. Bess předá holčičku jiné ženě a odejde s ním, aniž Porgy něco tuší. A ten se rozhodne jít za ní. Opera končí odchodem Porgyho z černošské komunity. Vleče se se svou poničenou nohou a jde hledat milovanou Bess.

Gershwin pocházel z židovské rodiny, která se přistěhovala z Petrohradu, jmenovala se původně Gershovitz. Narodil se v newyorském Brooklynu 28. září 1898. Jeho hudbu s jazzovými prvky známe z nádherné Rhapsody in Blue s úžasným klarinetovým glisandem na začátku, kterou v roce 1924 složil na žádost kapelníka Paula Whitemana. Velmi si získala a podmanila našeho skladatele Jaroslava Ježka. Známe také symfonickou báseň Američan v Paříži z roku 1928 s bluesovým trubkovým sólem i některé jeho písně, k nimž mu psal texty jeho bratr Ira. Také hudba opery Porgy a Bess obsahuje prvky hudby evropské i černošské, klasické i jazzové. Především však to rozhodnutí a thema: bělošský skladatel složí operu o černoších se zjevnou láskou a sympatií k nim. Měla premiéru necelé dva roky před jeho smrtí. George Gershwin zemřel ve věku 38 let. Jeho opera Porgy a Bess je významnou a ostrou výzvou i nám, protože máme co dělat, abychom se ubránili pokušení rasismu a abychom dovedli dosvědčovat to, že lidé různých ras tvoří jednu Boží rodinu.