Z dopisů čtenářů

Číslo

Aby se Křesťanský týdeník dal poslouchat

Zpočátku jsem si rozruchu kolem Radiožurnálu moc nevšímala, protože poslouchám jiné stanice, a ani jsem se nehnala do podpisu petice na http://www.iprotest.cz „Nechceme přeladit!“ Zaznamenala jsem pak ale, že paní ředitelka Tachecí podivně suverénně reaguje i na stížnosti posluchačů Křesťanského týdeníku. Panu Jiráskovi z Náchoda napsala: „Dovolím si vám představit svůj pohled na křesťanství: křesťanství není v naší zemi něco, co žije mimo nás, ale je součástí našich životů.“ Dodala, že odpovědnost za vysílání nese ona – a dělá to prý ráda. Vyjadřování paní ředitelky představuje vydatný materiál pro pesimistické úvahy o floskulích a jazykové kompetenci manažerů „této země“, pan Jirásek chce ale mít sobotní Křesťanský týdeník, jaký se dá poslouchat. Napsal ještě i Radě Českého rozhlasu (Vinohradská 12, 120 99 Praha 2)

Vážení přátelé,

obrátil jsem se na Vás 14. ledna t. r. jako na kontrolní orgán ve smyslu zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlase. Sleduji i nadále situaci Radiožurnálu a obávám se, aby se ve smršti kritiky nezapomnělo na Křesťanský týdeník. Proto jsem se rozhodl svůj zkrácený a mírně pozměněný dopis nabídnout k podpisu ještě dalším lidem.

Jsem hrubě nespokojen se stanicí ČRO 1 – Radiožurnál, která od nástupu nové ředitelky Barbory Tachecí zaznamenala značný pokles úrovně. Posluchači jsou zahlcováni nesmyslnou frekvencí neustále se opakujících týchž informací (zprávy, počasí, hlášení času atd).

Zejména mě však rozhořčuje, co se stalo s pořadem Náboženské redakce Křesťanský týdeník. V sobotu dopoledne se tento pořad vysílal po léta, přičemž v průběhu 45 minut, jemu vyhrazených, byl přerušován pouze jednou, a to na přečtení krátkých zpráv v 9.30. Nyní je sice v rozpise programů uveden čas 60 minut, je to však matoucí údaj. Kromě zpráv v 9.00 je vloženo navíc ještě sedm vstupů, které jsou sice krátké, ale pořad neúnosně drobí a zatěžují. I hudba, kterou je Křesťanský týdeník prokládán, pořadu škodí a navíc se hudební vstupy neúnosně prodloužily.

Jsem přesvědčen, že pořady veřejnoprávního rozhlasu mají a mohou vypadat jinak. Strukturu vysílání nepovažuji za neměnnou, i podoba Křesťanského týdeníku se může měnit, změny by se však měly ubírat cestou rozvážného hledání lepší kvality. Cesta napodobování komerčních stanic vede veřejnoprávní rozhlas špatným směrem a s pořady, jako je Křesťanský týdeník, je neslučitelná.

Pan Jirásek pošle svůj dopis do Katolického týdeníku, protože může povzbudit další lidi, aby se k němu přidali nebo napsali něco podobného, a já jsem mu slíbila, že ho nabídnu k otištění i Českému bratru a Protestantu.