Solidarita s protestujícími občany Ruska je solidaritou s Ukrajinou

Iniciativa Modlitba za Ukrajinu od svého prvního vystoupení vyjadřuje solidaritu všem občanům Ruska, kteří se jakkoli staví proti agresi Putinova režimu. Důležitý je i hlas protestantských pastorů (zejména baptistů), zejména kvůli tomu, že jinak – jako podezíraná menšina – už za sovětských dob deklarovali svou „nepolitičnost“, tj. faktickou konformitu s panujícím režimem. Nyní se projevili neuvěřitelně odvážným dopisem, který za dva dny podepsalo 400 duchovních. Připomínáme, že podle nedávno vyhlášeného zákona jim za to hrozí až 15 let v trestanecké kolonii. t.

Dopis protestantských duchovních

„Kdykoli mohu prohlásit o národu nebo království, že je vyvrátím, podvrátím a zničím; pokud se však ten národ, o kterém jsem mluvil, odvrátí od svého zla, pak i já upustím od zla, jež jsem zamýšlel proti nim.“ (Jeremiáš 18,7–8)

Drazí spoluobčané, naše armáda s plnou silou provádí bojové akce v jiné zemi, shazuje bomby a střílí rakety na města našeho souseda, Ukrajiny. Jako věřící lidé považujeme to, co se děje, za těžký hřích bratrovraždy – hřích Kaina, který vztáhl ruku na svého bratra Ábela.

Žádný politický zájem nebo důvod nemůže ospravedlnit smrt nevinných lidí. Umírají staří lidé, ženy, děti. Vojáci na obou stranách jsou zabíjeni, města a infrastruktura jsou ničeny. Kromě vojenských cílů ničí střely a bomby také nemocnice, civilní budovy a obytné domy. Množství lidí se stalo uprchlíky a oblasti, kde probíhají boje, se ocitly na pokraji humanitární katastrofy.

Kromě samotného krveprolití představuje invaze na suverénní Ukrajinu porušení práva na svobodné sebeurčení jejích občanů. Mezi našimi národy se zasévá nenávist, která vytvoří propast odcizení a nepřátelství pro další generace. Válka ničí nejen Ukrajinu, ale i Rusko – jeho obyvatele, ekonomiku, mravnost, budoucnost.

Písmo svaté nás nabádá: „Odmítej zlo a usiluj o pokoj.“ Varuje nás: „Kdo rozsévá zlo, ten je sklidí.“ Chceme-li se skutečně opřít o duchovní hodnoty, musíme dbát slov Ježíše Krista: „Vrať svůj meč do pochvy, neboť kdo tasí meč, mečem zahyne.“ Je také psáno: „Zlé činy nejsou trestány rychle, proto se lidské srdce nebojí páchat zlo.“ Boží soud je však nestranný a neodvratný.

Dnes je chvíle, kdy každý z nás musí nazývat věci pravými jmény. Dokud máme ještě šanci uniknout trestu shůry a zabránit rozpadu naší země. Musíme se kát ze svých činů nejprve před Bohem, ale také před ukrajinským národem. Musíme odmítnout lež a nenávist. Vyzýváme mocné naší země, aby zastavili toto nesmyslné krveprolití!

Duchovní evangelických církví v Rusku:

(následují podpisy 400 protestantských pastorů)

Přeložil Alexandr Flek.

Více na https://1url.cz/KK85S

Rezoluce: Putin půjde ještě letos od vesla. Deset bodů

Dále upozorňujeme na rezoluci Aleše Březiny, celoživotního pacifisty, vězněného zdejšími komunisty v 70. letech. Jeho iniciativa Putin půjde ještě letos od vesla může vypadat jako nemístné snílkovství, ale vychází z pozorného sledování situace a dlouhodobého promýšlení účinných nenásilných strategií. A navíc vede k důslednosti, pokud jde o nečekaný obrat těch, kdo ještě nedávno Putinův režim omlouvali či podporovali. Můžete ji podpořit na https://1url.cz/wKxqm

Jak začít

1. Dát absolutní podporu všem, kdo odpírají vojenskou službu v Ruské armádě, popřípadě všem ruským dezertérům.

2. Umožnit politický azyl v České republice ruským občanům, kteří o to požádají, protože nesouhlasí s Putinovou klikou.

3. Umožnit vysílání rozhlasové stanice Echo Moskvy z Prahy a k tomu použít vysílače na středních, dlouhých a krátkých vlnách, které do nedávna používal Český rozhlas. Požádat EU, aby toto vysílání bylo přenášeno z různých regionů hraničících s Ruskem, aby bylo dostupné pokud možno v celém Rusku. Nechat na redaktorech, jestli budou pracovat z exilu nebo z ilegality. Dodat všemi cestami do Ruska a ruským vojákům různá (třeba i starší) tranzistorová rádia.

4. Televizní kanály, na kterých vysílala do nedávna RT (Russian TV) nahradit televizní stanicí Dožď, která byla rovněž zakázána.

5. Podpořit vývoj aplikací, které umožňují připojit se v Rusku ze zahraničních IP adres, a naopak vytvářet nezávislé weby, které by nebylo možné z Ruska blokovat.

6. Požádat českou pravoslavnou církev, aby podpořila 150 pravoslavných duchovních v Rusku, kteří odmítli postoj oficiálních představitelů ruské pravoslavné církve, pokud podpořili Putinovu juntu. Požádat je, aby se toto prohlášení četlo ve všech kostelech během ohlášek při bohoslužbách.

7. Uznat vězněného disidenta Alexeje Navalného jako oficiálního vůdce ruské opozice.

8. Požádat českého prezidenta Miloše Zemana, aby se veřejně omluvil Naděždě Tolokonnikové a skupině Pussy Riot a pozval je k oficiální návštěvě ČR.

9. Požádat americké úřady, aby zveřejnily obsah jednání ze setkání Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem 16. července 2018 a z dalších čtyřech jejich setkání.

10. Pomoci vytvořit ruskou exilovou vládu, ve které by byl jako jeden z představitelů Putinův odpůrce Garri (Garry) Kimovič Kasparov.

Aleš Březina