Jak vypnout kremelskou oficiální propagandu, plnou dezinformací, ukazuje Jan Kruliš na příkladu Finska: „Finská verze Sputniku skončila jednoduše proto, že nepřilákala dostatečné množství čtenářů. Že jsou Finové odolní vůči propagandě, má hned několik důvodů. Kromě dlouholeté historické zkušenosti Finska, jak nakládat se svým východním sousedem, je to hlavně velmi kvalitní školství, které podporuje kritické myšlení a vlastní úsudek.“ (Deník Referendum 24. 5.)
Výsledky voleb v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko komentuje louc.cz 14. 5.: „Také tady vstoupila poprvé do zemského sněmu protiimigrační a nacionalistická Alternativa pro Německo AfD, ovšem s nižším než očekávaným ziskem kolem sedmi procent. … Jak je vidět, demokracie v německé společnosti zapustila tak pevné kořeny, že extremisté tady moc velkou šanci nemají. I když je kvůli jejich euroskeptickému až protievropskému postoji podporuje náš bývalý prezident.“
90. narozeniny filosofa Ladislava Hejdánka připomněla Česká pozice (příloha LN) obsáhlým rozhovorem Aleše Prázdného s dalším letošním jubilantem Jakubem S. Trojanem. Obsáhle zde pojednali téma odpovědnosti pravdě jako předpokladu skutečné demokracie, nezbytnosti soustavné reflexe a univerzálního rozměru vzdělanosti. Témata natolik přesahují obzor majitele listu, že rozhovor snad ani nejde považovat za „fíkový list“ oligarchovy tiskoviny.