Hutně a chutně 3/2016

„…váš list rezignoval na byť jen zdání objektivity a namísto informování vede kampaň – kampaň proti několika tisícům dětem s lehkým mentálním postižením, které využívají své právo a vzdělávají se (nebo se v budoucnosti chtějí vzdělávat) inkluzivně v běžných základních školách,“ napsal v reakci na kampaň Blesku proti inkluzi Tomáš Hečko. „Osobně si nepamatuji, že by kdy v Česku takto intenzivní, jednostrannou a cílenou kampaň proti právům malé a sociálně zranitelné skupiny občanů, včetně dětí, vedlo jiné, než otevřeně rasistické nebo extrémistické médium.“ (Deník referendum 21. 3. 2016)

„Všichni, kdo mají vztah k živé společnosti a štve je současná česká malátnost, by měli Kliniku podpořit. Její existence velmi pravděpodobně nepředstavuje nebezpečí extremismu, i když by ho tam mnozí rádi viděli. … Klinika může současnému systému ve městě sloužit zejména proto, že je třeba hledat a nacházet extrémisty někde jinde, než jsou extrémisté v drahých autech, kteří žijí tu z hazardu, tu z přeprodeje výhodně nakoupených pozemků, tu třeba z báječných projektů typu Opencard. Přitom právě tito lidé nejvíce ničí křehký sociální smír a uvolňují společenský prostor pro extrémisty, kteří v sousedním Slovensku slavili volební úspěch.“ (Jan Šícha, Klinika musí být zničena)

„Konferencia biskupov Slovenska, ako aj evanjelická cirkev alebo Ekumenická rada cirkví sa v minulosti opakovane vyjadrovali k spoločenským témam. Pýtame sa teda, či otázku kandidovania strany s fašistickým a rasistickým svetonázorom, ktorých zástupcovia sa odkazom hlásia k Hitlerovmu Nemecku a prvému slovenskému štátu, …a ktorých šanca dostať sa do parlamentu sa premenila na alarmujúcu realitu, nepovažovali slovenskí katolícki a evanjelickí biskupi a predstavitelia ďalších cirkví pred voľbami za tému hodnú verejného vyjadrenia? … Myslíme si, že … cirkvi na Slovensku sú spoluzodpovedné za to, že sa do parlamentu dostala extrémistická strana, ktorá svoju nenávisť obaľuje do kresťanského jazyka.“ (Z otevřeného listu představitelům slovenských církví)