Za chartistou Miroslavem Růžičkou

Dne 22. 10. 1993 zemřel ve věku 89 let dobropověstný farář Miroslav Růžička. Rodák z Dvora Králové působil farářsky nejen ve Veselí u Jimramova, v Třebechovicích pod Orebem a v Českých Budějovicích, nýbrž ještě i ve vysokém věku (už bez formálního farářského pověření, avšak s touž odevzdanou horlivostí a morální autoritou jako dříve) také.v Liberci (tam jako kostelník) a v Praze na Novém Městě (jako důchodce na faře u Klimenta). Dokud mu to zdraví dovolovalo, byl nejpečlivějším účastníkem každodenních (s výjimkou sobot a neděl) večerních ekumenických bohoslužeb v Betlémské kapli. Byl oddán své českobratrské evangelické církvi, ještě oddanější byl však Božímu království. Také byl oddán masarykovské republice. Ze se Miroslav Růžička v r. 1977 veřejně přihlásil k Chartě 77, nezmínil při jeho pohřbu vysoký církevní představitel ani v dost podrobném životopise zesnulého. Ne všichni evangeličtí signatáři Charty se smířili s tím, že vedoucí elita ČCE na ně od začátku hleděla ne-li s odmítnutím, tedy s nedůvěrou, která trvá. Dodejme, že Miroslav Růžička nepodepsal Chartu z úvahy jen občanské, nýbrž ještě hlouběji ze své evangelické víry.