Z redakční pošty 10/2007

Za Zdeňkem Kožmínem

Narodil se 28. 2. 1925 v Hněvicích na okrese Litoměřice. V roce 1949 předložil jako dizertační práci Ústřední principy Rádlovy filosofie. Učil na středních školách ve Starém Jičíně, Břeclavi, Zastávce u Brna. V roce 1967 se habilitoval a v roce 1991 se stal profesorem Masarykovy university v Brně. V 70. a 80. letech měl zákaz publikovat a věnoval se analýzám časové a prostorové výstavby díla v Kunderově a Hrabalově próze, v poezii A. Sovy, O. Březiny, P. Bezruče, J. Hory, V. Nezvala. Přes systematický zájem o literární styl nerezignoval na filosofické aspekty zvláště v díle Vl. Vančury a bratří Čapků. Z díla: Zvětšeniny ze stylu bratří Čapků, 1989, Zvětšeniny z díla J. A. Komenského (se ženou Drahomírou, která zemřela v roce 2004), 2007. Umění básně: Skácel, Kundera, Mikolášek. V práci Studie a kritiky též bibliografie do roku 1995. Patočkova interpretace Platona 1947–1948. Zemřel v listopadu 2007. Člen Českobratrské církve evangelické.

(pozn. red. – obsáhlý nekrolog vyšel v Literárních novinách č. 47)

Volba biskupa zatím na pokračování

Ve Východném dištriktu Slovenské evanjelické církve a. v. probíhá už více než rok volba biskupa (viz texty v Protestantu 5 a 6/07). Biskupa volí z navržených kandidátů přímo členové sborů. Volby proběhly už potřetí, ale nikdo nezískal požadovanou nadpoloviční většinu. Před posledními volbami, konanými 2. a 9. 12. 2007, výběrová komise, složená z představitelů seniorátů spadajících do Vých. dištriktu, jednoho z kandidátů vyloučila, protože si o něm StB vedla záznamy – ovšem jako o nepřátelské osobě. Na adrese http://www.evanjelik.sk/node/2821 se zájemci dočtou, jak na tento zvláštní krok reagoval Štefan Jakoby – jediný signatář Charty 77 z řad luterských farářů, „ktorého všetci proti niečomu protestujúci v našej cirkvi radi počúvali a počúvajú, nechajú ho hovoriť, no podporu – keď je treba – mu neposkytnú. On je dôkazom toho, že priveľmi otovorený a priamo hovoriaci človek to medzi nami ľahké nemá.“ (D. Midriak). Jako v Čechách, tak i na Slovensku.

t.