Vážení čtenáři

dostává se vám do rukou první číslo nového časopisu, který se bude snažit přispět do současného mlýna svou protestantskou troškou. Jde o časopis nezávislý, to znamená, že redakce nepodléhá žádné instituci, nezastupuje žádnou organizaci ani žádné hnutí. Přestože jsme hluboce zakotvení v prostředí českobratrské církve evangelické a jejími problémy se pochopitelně budeme mnoho zabývat, v žádném případě nechceme rozmnožovat řadu časopisů církevních, které jen výjimečně přijímají podněty zvenčí. Naším záměrem je časopis pro kulturu, výchovu a politiku, časopis, který by vnášel do národního povědomí i aktuálního dění hodnoty jednak obecně křesťanské, jednak specificky protestantské. Tradice, na niž navazujeme, je mohutná a pro náš národ po mnoha stránkách určující. Stojíme před touto tradicí s pokorou, vědomi si velkého dluhu, které současné evangelictví má nejen vůči minulosti, ale zejména vůči přítomnosti, a tím i budoucnosti. Byli bychom šťastni, kdyby nový časopis k vyrovnání tohoto dluhu aspoň malým dílem přispěl.

Našim autorům přejeme slovo srozumitelné, břitké a moudré, všem čtenářům pak radost a užitek z četby.