Přípravy na odluku

Synod ČCE přijal závažná rozhodnutí v otázce hospodaření církve. Současnou situaci, kdy stát plně dotuje platy duchovních, označil za dědictví minulosti a jeden ze základů deformovaných vztahů mezi církví a státem a vyhlásil, že církev chce postupně směřovat k ekonomické nezávislosti na státním rozpočtu.

Zároveň očekává, že nepřímá podpora státu (např. formou daňových asignací a jiných daňových úlev) zajistí církvi plnou svrchovanost a stane se znamením vzájemné důvěry a oceněním činnosti církve ve společnosti. Základní zdroj příjmů vidí synod v dobrovolné obětavosti vlastních členů, ostatní příjmy považuje za doplňkové. Restituční majetek hodnotí jako zanedbatelný a ponechává na konkrétních sborech, zda požádají o jeho vydání. Počítá s tím, že sociální, školská a podobná zařízení, která církev provozuje, budou začleněna do celostátního systému financování těchto institucí.

Okamžité zrušení státních dotací by však znamenalo bezprostřední a rozsáhlé omezení činnosti církve. Proto synod vyhlásil, že k dosažení nezávislosti na státním rozpočtu potřebuje církev určité přechodné období (nejméně 5 let), v němž by mohla změnit svou strukturu a způsob práce. V tomto období se počítá s postupným snižováním státní dotace a s růstem obětavosti členů.

Z toho důvodu synod zřídil Personální fond, který bude sloužit k zajištění prostředků na výplaty kazatelů a pracovníků církve. Každý sbor nebo spojené společenství sborů, které má svého kazatele, bude odvádět do tohoto fondu jednotně stanovenou částku nebo její alikvotní část. Pro rok 1994 je stanovena tato částka na 15 000 Kč, v dalších letech se bude zvyšovat. Sbory, které nebudou schopny stanovenou částku odvést, vytvoří za spolupráce seniorátního výboru personální unii s jiným sborem či jinými sbory. Pokud ani toto opatření nepovede k zaplacení celkové částky za všechny sbory seniorátu, předá seniorátní výbor podklady synodní radě s návrhem na jiné řešení či návrhem na zrušení kazatelského místa. Synodní rada na základě žádostí o podporu, které shromáždí ze seniorátů, vypíše účelovou celocírkevní Sbírku solidarity sborů. Pokud sbírka nebude stačit k vyrovnání schodku, bude se jednat o zrušení konkrétních samostatných kazatelských míst.

Synod dále zřídil Vyrovnávací fond, který bude sloužit jako rezerva pro Personální fond. Zdrojem jeho příjmů budou případné daňové asignace, výnosy z církevního podnikání, dary apod.

Ze církev neháže flintu do žita, ukazují dva body dokumentu, které mluví o podmínkách zřizování nových sborů.