Před třemi sty lety

Číslo

Anglie již měla parlamentní režim s dvěma politickými stranami – toryů a whigů (později konservativců a liberálů). Volit mohli jen nejbohatší. Byla uzákoněna náboženská snášenlivost, zrušena censura, soudy se staly nezávislými.

Do té míry se naplnil požadavek revoluce anglických kalvinistů – puritánů – aby nikdo nikomu nevládl, pokud mu ten k tomu nedá souhlas. Byl to vymezený a podmíněný souhlas s vládou, která je svobodně zvolitelná a nenásilně odvolatelná. Vymezení nejen proti despocii, ale i proti anarchii, odmítnutí fatalismu, představy, že člověku nezbývá nic jiného než být otrokem nebo rebelem.

A ukázalo se, jak politická svoboda podněcuje rozvoj vědy (Izák Newton) i hospodářský vzestup. Nejsilnější námořní velmoc dala vznik anglicky mluvícímu světu. Nová Anglie na severu Ameriky se stávala vlastí pro ty, kteří tam chtěli svobodně žít a živit se vlastní prací. Presbyterní zřízení vedlo i k rozvoji politické samosprávy. Byla respektována svoboda svědomí, zaváděla se povinná školní docházka. Evropská cesta za svobodou v odpovědnosti zde našla své pokračování.

To vše v kontrastu ke koloniím španělským či portugalským, kam Evropané přicházeli jako páni. Pokud ovšem šlo o domorodé obyvatelstvo, byl rozdíl jen odstupňovaný – vytlačování, vykořisťování, přímé zotročení či vyvražďování. Japonsko, a později i Čína, uzavřely před cizími loděmi kromě jediného všechny své přístavy.

Nad absolutistické panovníky evropské pevniny vynikal Ludvík XIV.: Stát, to jsem já. Královská policie zatýkala tajně, bez udání důvodů. Po zrušení Nantského ediktu (jeden král, jeden zákon, jedna víra) prchali hugenoti do Pruska, do Anglie a do jejích kolonií v Americe.

Poučen merkantilisty, Ludvík XIV. podporoval vývoz. Přepychové zboží kupovala šlechta celé evropské pevniny. Pařížská móda udávala tón.

Cíl Ludvíka XIV., hegemonii Francie v Evropě, zmařila anglická politika rovnováhy sil, podporující vždy ty, kteří byli na evropské pevnině slabší.

O překonání isolace Ruska od Evropy a jeho zaostalosti usiloval car Petr Veliký. Ve válce proti Turkům vystupoval jako ochránce porobeného pravoslavného obyvatelstva. Jsme u počátků myšlenky všeslovanské vzájemnosti.

Habsburská vojska vytlačila Turky z Uher. Uherská šlechta povstáními bránila dovršení absolutismu a protireformace. V českých zemích, kde o dvě staletí dříve platilo, aby každý spasení svého hledal podlé duověření svého, vládlo státní náboženství. Doba Temna.

U svatého Tomáše v Lipsku hrál fugy Johann Sebastian Bach.