Otevřený dopis ing. Martinu Dvořákovi

Číslo

generálnímu řediteli FTV Premiéra,
Praha 8, Na Žertvách 24

Pane generální řediteli,

možná mi napíšete, že film „Samé lži“ (film USA z r. 1987), který vysílala TV Prima dne 2. 1. v 12.15, jste neviděl. Nespočet obyvatel republiky však shlédl film tohoto obsahu:

V USA působící agentka KGB a její manžel mají morálně navrch nade všemi ve filmu vystupujícími pracovníky FBI a všemi jejich spolupracovníky. Otázkou, zda se Američanka Helena sovětské tajné službě k tajné spolupráci sama nabídla ze svého komunistického přesvědčení, či zda byla tou službou k spolupráci svedena a zneužita, se film nezabývá. V každém případě je agentka KGB nejsilnější postava filmu, ušlechtilá idealistka. V rámci svého možná naivního, zřejmě však upřímného komunistického přesvědčení je to osobnost bez jediného morálního kazu. Profesionál ze sovětské tajné služby ve filmu žádný nevystupuje. S jednoznačně nemorální, přímo démonickou podstatou tajných služeb (vtrhnou do životů obyčejných, slušných lidí a zanesou do nich fatálně narůstající nedůvěru, lhaní, morální rozvrat) se ve filmu divák setkává v postavě profesionála z jiné tajné služby, a to FBI. Je to jakýsi za ušlechtilou ideou (ochránit vlast před zlovolnými zahraničními nepřáteli!) skrývající se ďábel. Jednu z jeho obětí, sousedku ušlechtilé sovětské špionky, utrápí po Helenině zatčení špatné svědomí k smrti. Nedokázala se totiž vyrovnat s tím, že se nechala zmanipulovat k tajné spolupráci proti přítelkyni, a tedy k hanebné „zradě“ na ní.

Film jako by byl natočen někdy před půl stoletím kvůli tomu, aby získával mezi mladými lidmi západních demokracií nadšené agenty sovětské tajné služby. Takové, jakým byl například Kim Philby.

Pane řediteli, žádám Vás o vysvětlení, jak mohlo dojít k tomu, že Vaše televizní stanice uvedla film „Samé lži“.