O rozvoj demokracie musíme pečovat všichni

Květnové zasedání synodu českobratrské církve schválilo mj. prohlášení, v němž poslanci za církev odmítají současné projevy neonacismu a vyjadřují solidaritu lidem postiženým rasovou agresí. Takové prohlášení se nerodí v zákulisí, ale je výsledkem rozpravy a jistého kompromisu. Zapadnou tak někdy vyhraněnější názory a postoje k danému tématu. Požádali jsme proto faráře Jana Čapka, aby nám předal a okomentoval svůj návrh, kterým otevřel otázky, k nimž se nakonec prohlášení synodu vyslovilo. (red.)

Návrh prohlášení Synod Českobratrské církve evangelické k dnešku

Vážíme si toho, že už téměř dvacet let můžeme žít ve svobodné, demokratické společnosti. O její další rozvoj a prohloubení musíme všichni pečovat. Všichni máme překonávat z komunistického období navyklé přizpůsobivé, protekční a cenzurní myšlení, ale také dnešní myšlení netolerantní, ziskuchtivé a panovačné. Očekáváme, že současní politikové, kteří byli členy komunistické strany, se budou sami oprošťovat od jednání, ke kterému je strana zavazovala.

Spatřujeme také další ohrožení naší mladé demokracie. Především jsou to neonacistické myšlenky. Považujeme za nepřijatelné, aby po zkušenostech s obsazením pohraničí 1938 a se zřízením protektorátu 1939 nacistickými vojsky ve jménu nacistické ideologie byly v naší zemi uváděny myšlenky spřízněné s nacismem i gesta se vztyčenou paží a zaťatou pěstí. Neonacistické průvody a demonstrace mají být u nás zakázány, protože obsahově jsou v rozporu s ideami našeho právního řádu.

Odmítáme projevy nacionalismu a rasismu, a zvláště projevy nepřízně a nenávisti vůči Romům. Podpálení domu romské rodiny ve Vítkově u Opavy znovu prozradilo hrozby a zločiny rasismu. Romové jsou naši bližní a spoluobčané.

Odmítáme jakékoli projevy antisemitismu a protižidovských výpadů. Po příšerných událostech holocaustu neboli šoa je nutno se od všech takových projevů očistit a hluboce si vážit židovského náboženství a kultury.

Českobratrská církev evangelická vyzývá občany a především theology a církve, filozofy, spisovatele, básníky, umělce, učitele, pracovníky rozhlasu a televize, internetu, novin a časopisů, aby se energicky stavěli proti všem těmto projevům, bránili demokracii a pracovali pro její zušlechtění ve smyslu svobody, odpovědnosti, důstojnosti, solidarity, spolupráce a služby.

Návrh prohlášení synodu jsem podal v rozpravě po svém příspěvku k tématu Křesťanské svědectví a misie v naší společnosti v pátek večer 15. 5., v rozpravě v sobotu dopoledne byl podán jiný návrh prohlášení synodu, ani jeden z těchto dvou návrhů nebyl přijat, nakonec byl přijat další návrh prohlášení 3. zasedání 32. synodu ČCE.

Jan Čapek, poradce synodu, zástupce SpEK

Prohlášení synodu

Poslanci 32. synodu ČCE vyslovují své pobouření nad projevy rasismu, neonacismu a antisemitismu v České republice. Po historických zkušenostech naší země považujeme za nepřípustné, aby se pod záminkou svobody projevu a shromažďování pasivně přihlíželo šíření nacistické ideologie a symboliky. Vyzýváme státní orgány, aby účinně čelily těmto nebezpečným jevům. Banalizace zla ohrožuje základy svobodné společnosti. Vyjadřujeme solidaritu všem Romům v naší zemi, kteří se stali terčem zvěrských útoků. Vyzýváme křesťany v této zemi, aby nebyli lhostejní k ohrožení našich židovských sester a bratří a projevovali účinnou solidaritu se všemi oběťmi rasově motivovaného násilí.