Kazuistiky dokreslující situaci ohrožených lidí z Ukrajiny

Číslo

Dva manželé, senioři, muž nar. 1943, žena nar. 1946. Pár navíc bydlí s vnučkou, která má poruchu autistického spektra, vnučce je 21 let. Muž vážně onkologicky nemocný, má zapuštěný hrudní dren, každý týden potřebuje ošetření na onkologii, čištění drenu, odsátí výpotku atd. Probíhá léčba, současná fáze chemoterapie skončí v půlce října, následně by mělo dojít k operaci poplicnice a pohrudnice. Léčba je ale ze strany VFN podmíněna stabilním bydlením. Pokud by došlo ke ztrátě bydlení k 1. 9. a klienti by neměli stabilní bydlení, chemoterapie bude ze strany VFN ukončena. V tuto chvíli se díky humanitární dávce pár nachází v situaci, že jim každý měsíc bude chybět k uplacení bydlení 4 000 Kč, aby jim zbylo alespoň životní minimum na měsíc (ž.m. je dané legislativou ČR, v současné chvíli je 4 860 Kč). Situaci zvládne díky financím ze sbírky, které pro podobné klienty OPU vyhlásilo během srpna.

Seniorka 76 let. Klientka pochází z Doněcké oblasti, její dům je na okupovaném území, nemá se kam vrátit. Manžel je již po smrti, syn klientky zemřel na frontě. Klientka je v ČR sama, na Ukrajině zůstává snacha s dvěma vnuky, jsou ale ve špatné finanční situaci, nemohou a nezvládnou pečovat ještě o babičku. Paní má zdravotní problémy, nemůže pořádně chodit, nebrání se domovu seniorů, je na čekací listině, ale čekací doba je necelý rok, do té doby musí bydlet na ubytovně. Není navíc jasné, z čeho bude domov seniorů hradit v příštím roce, protože lidé s DO nejsou v českém dávkovém systému, nemají tedy nárok na příspěvek na péči apod. V tuto chvíli bydlí na ubytovně, která chce za lůžko na sdíleném pokoji 9 300 Kč. Klientka má na ubytovně blízké vazby, nechce se opět stěhovat, zároveň ale v humanitární dávce dostane na bydlení pouze 6 000 Kč, tzn. musí doplácet 3 300 Kč měsíčně ze zbytku humanitární dávky a důchodu z Ukrajiny. Dohromady jí tak zbyde na jiné výdaje než bydlení 1 560 Kč měsíčně. Paní chodí do potravinové banky atd., několikrát ji byla nabídnuta možnost hledat levnější bydlení, kvůli doktorům ale musí zůstat v Praze, kde těžko sežene levnější ubytovnu než za cca 7 500 Kč (resp. několik levnějších ubytoven je beznadějně plných).

Matka (nar. 1979) se čtyřmi dětmi. Klientka nemůže pracovat, protože pečuje o svého pětiletého syna, u kterého byla diagnostikována rakovina (leukémie) v těžké fázi a zároveň má Downův syndrom. K tomu se stará i o své dvě nejmladší dcery, s čímž jí pomáhá nejstarší dcera Valeria. Ta za ně přebírá zodpovědnost také tehdy, když je klientka, vzhledem k vážnému zdravotnímu stavu syna, pro nějž je jakékoliv nakažení smrtelné, i se synem izolována v nemocničním zařízení Fakultní nemocnice Motol. K tomu dochází vždy, když má mít syn léčbu, klientka tak tráví relativně hodně času v nemocnici. Klientka je ve špatné finanční situaci, jejím jediným příjmem je humanitární dávka. V ČR nemá ani ona ani její děti žádné jiné zázemí, než ubytovací zařízení, kde je právě ubytovaná. Na Ukrajinu se vrátit nemohou, protože v jejich rodné oblasti stále probíhá válečný konflikt. Léčba jejího syna navíc nemůže probíhat v jiné nemocnici než FN Motol a její přerušení by pro syna mohlo být smrtelné, není tedy možné zvažovat relokaci do jiného kraje. Klientka nebude mít nikdy větší příjmy, než HuD. Od 1. 9. bude ona i její děti ohroženy bezdomovectvím.

Klientka A. M., nar. 1971. Jde o babičku, která se stará o vnuka D. I., nar. 3. 3. 2018. Chlapec má hydrocefalus, používá pleny, je mu ale téměř 6 let. Klientka disponuje lékařskými zprávami, psychologickým vyšetřením. Žije s nimi ještě druhý vnuk, 19 let, který dodělává školu on-line na Ukrajině, kvůli čemuž není v kategorii zranitelná osoba (zranitelní jsou pouze studenti v ČR). Klientka nemůže pracovat, protože celodenně pečuje o vnuka 6 let. Kvůli léčbě nemůže být přestěhována na jinou ubytovnu, současná je blízko nemocnice. Od 1. 9. bude platit za tři lůžka na ubytovně 21 000, s příjmem z humanitární dávky jí po zaplacení bydlení zbyde 6 480 Kč, z čehož bude platit všechny náklady. 

Klient OZP s pečující matkou. Klient I. H., nar. 1983., invalida 3. stupně na Ukrajině, vyžaduje stálou neregulovanou péči třetí osoby. Jménem výše zmíněného klienta nás oslovila jeho sestra I. S., která spolu s ním, jejich matkou a nezletilým dítětem žijí ve společné domácnosti. Manžel paní I. S. je nasazen. Diagnóza pana I. H. dle lékařské zprávy z ČR – spastická tetraparéza s DMO. Paní I. S. o svého bratra I. H. pečuje společně se svou matkou, seniorkou. Paní I. S. se na nás obrátila se žádostí o pomoc se zajištěním odlehčovací služby, díky níž by mohla začít pracovat. Zároveň by byla usnadněna i péče ze strany matky pana I. H., pro kterou je už s ohledem na její věk jen velice obtížně se synem fyzicky manipulovat. Odlehčovací službu, která se péče ujala prozatím alespoň dva dny v týdnu, se podařilo nalézt, ale není jasné, z čeho bude hrazená v příštím roce, protože program MPSV pro hrazení soc. služeb pro osoby, které nemají z čeho hradit úhradové služby, skončí. Rodina teď především čelí také blížícímu se konci humanitárního ubytování. Zdá se, že se možná podaří najít bydlení pro paní I. S. s dcerou (klientka začala pracovat, byť nyní péče z většiny dopadá na matku pana I. H., seniorku), není ale možné, aby měla takový příjem, aby uplatila bydlení za všechny čtyři. Pan I. H. s matkou jsou tak v situaci, kdy pro ně není možné sehnat bezbariérové bydlení od 1. 9., současné ubytování nezvládnou uplatit. Návrat na Ukrajinu není možný vzhledem k probíhajícímu konfliktu v oblasti jejich původního bydliště, klienti jsou reálně ohrožení ztrátou bydlení a bezdomovectvím.

Slovníček:

OZP – osoba se zdravotním postižením

HuD – humanitární dávka

ÚP – Úřad práce

MPSV – ministerstvo práce a sociálních věcí

DMO – dětská mozková obrna

DO – dočasná ochrana

FN – fakultní nemocnice

VFN – všeobecná fakultní nemocnice

Matěj Šulc je vedoucí terénního týmu Organizace pro pomoc uprchlíkům