O Mezinárodním týdnu proti rasismu

Číslo

Jürgen Micksch se narodil roku 1941 ve Wroclavi v tehdejším Slezsku. Koncem 2. světové války uprchl s rodinou do centrálního Německa. V 50. letech se proslavil jako dětský herec, později vystudoval filosofii a evangelickou teologii. Působil jako evangelický farář a založil celou řadu velmi úspěšných iniciativ a aktivit: Týden pro cizince, později nazvaný Ekumenické Interkulturní týdny, které se konají obvykle v září (1980), první časopis pro nebydlící v Německu „Biss“ a organizaci na podporu uprchlíků Pro Azyl (na přelomu 80. a 90. let), Abrahamovské fórum, Německé islámské fórum, Týdny proti rasismu a mnoho dalších. Je autorem a editorem více než 300 článků a 25 knih.

Co vás vedlo k založení Mezinárodních týdnů proti rasismu v roce 1995?

Tehdy v Německu panovaly děsivé předsudky, které se měnily i ve fyzické útoky – zejména na uprchlíky. Ale o rasismu skoro nikdo nemluvil. Chtěli jsme o tom na různých akcích mluvit a přispět ke zlepšení situace. Na začátku jsme většinou zažili odmítnutí a téměř žádnou podporu. To se změnilo.

Existuje mnoho definic rasismu. Jak sám definujete rasismus?

Rasismus znamená, že se konstruují skupiny lidí, jimž se následně připisují negativní vlastnosti, pro něž jsou pak diskriminováni.

Zažil jste osobně rasismus jako jeho oběť?

Po útěku z Východního Pruska ve druhé světové válce jsme byli ubytováni v domech lidí, kteří pro uprchlíky neměli pochopení. V chladné zimě nám vyndali okna. V noci nám cestou na venkovní WC rozvěsili ostnatý drát, o který jsme se zranili. Večer přišli místní a zbili mého otce. Když jsme jako děti chodili bosi, roztahovali po zemi ostnatý drát, který nás drásal do nohou.

Co vám pomohlo tyto bolestné zkušenosti odmítání překonat? Hrály roli ve vašem pozdějším angažmá pro lidi diskriminované, odmítané právě i z rasistických důvodů?

Jako dítě jsem na tyto zážitky brzy zapomněl. Pouze díky otázce v tomto rozhovoru jsem si na ně znovu vzpomněl. Proto tyto incidenty nehrají v mém pozdějším angažmá žádnou roli.

Když jste začínal s týdny proti rasismu a dalšími navazujícími aktivitami, měl jste v církvi oporu, nebo jste platil spíš za potížistu či provokatéra?

V církvi je vždy mnoho hlasů. Nacházel jsem podporu a zároveň nezájem a odmítání.

Jak vypadají mezinárodní týdny proti rasismu v Německu dnes?

Angažují se při nich tisíce lidí, což je působivé. Již léta se v Německu koná více než 1 500 různorodých akcí, které se snaží pomoci překonat rasismus: přednášky, diskuze, rozhovory s postiženými lidmi, promítání filmů, divadelní hry, výstavy, školní hodiny, demonstrace, sportovní akce, festivaly a mnoho dalšího. Existuje také více než 1 800 náboženských oslav, většina z nich se koná v mešitách. Při těchto akcích jsou rozhodující kontakty s lidmi, kteří jsou postiženi rasismem.

Heslem letošních Týdnů proti rasismu je „Ukaž svůj postoj“. Jak vykládáte toto heslo?

Léta se říkalo, že po konci nacismu už v Německu žádný rasismus neexistuje. To se změnilo díky našim aktivitám, ale také kvůli strašlivým rasistickým vraždám a útokům na uprchlíky, Židy, muslimy, Romy a černochy. Německá společnost poznala, že rasismus je krutou realitou pro mnoho postižených lidí. Naprostá většina obyvatel to chce změnit. Heslem „Ukaž svůj postoj“ chceme povzbudit lidi, aby při rasistických incidentech nemlčeli a odvážili se osobně vystoupit proti rasismu a nenávisti. Chceme přispívat k solidární a humánní společnosti.

Spolu s vámi se snažíme rozšířit Týdny proti rasismu do bývalé východní Evropy – do České republiky, na Slovensko, do Polska a do Maďarska. Jak vidíte ze svého německého pohledu zdejší situaci s rasismem?

O nenávisti a rasismu v těchto zemích nevíme v Německu téměř nic. Ale všímáme si, že postižení o tom mluví a obviňují rasismus, který koření v populismu a extremismu. Překonání rasismu zásadně přispěje k překonání populismu a nepřátelství – a to platí pro celou Evropu.

Více než 30 let po pádu železné opony není Evropa navzdory Evropské unii stále ještě jednotná. Jak vidíte budoucnost Evropy?

Evropa je rozmanitá, a to je velká duchovní a kulturní příležitost. Zároveň to vytváří napětí, které zneužívají nacionalistické skupiny. Ohrožují mír a rozdělují Evropu. Proto je boj proti rasismu a nenávisti tak důležitý.

Jak se mohou čtenáři Protestantu zapojit do Týdnů proti rasismu?

Pro překonání nenávisti a rasismu může každý něco udělat. Dodnes existuje mnoho napětí mezi různými náboženskými komunitami a předsudků vůči skupinám, vytlačeným na okraj společnosti, jako jsou Romové. Během Mezinárodních týdnů proti rasismu, jež se konají každoročně kolem 21. března, mohou sbory a farnosti zvát lidi z těchto okrajových skupin na bohoslužby. Nechají je promluvit o svých zkušenostech a mohou spolu navázat první vztah. Člověk většinou odmítá ty lidi, které vůbec nezná. Navázání prvních vztahů může přispět ke změně.

Připravil Mikuláš Vymětal. Foto: Evangelisch.de

Společné prohlášení Solidární Evropa. Společně proti rasismu

Pro solidární a přátelskou Evropu se nabízí různorodá škála iniciativ. Občanská společnost by měla být aktivní při jejich dosažení. Jednou z těchto iniciativ je Mezinárodní den proti rasismu kolem 21. března. Je ústředním bodem pro aktivity a spolupráci v oblasti boje proti rasismu a může trvat den, nebo je možné ho rozšířit na jeden nebo více týdnů.

Aby bylo možné rasismus a pravicový populismus v evropských zemích snížit, je zapotřebí mnoho práce. Společně s jednou německou iniciativou chceme začít. Těšíme se z aktivit v jiných zemích i jazycích. V týdnu kolem 21. března 2022 chceme začít např. s následujícími iniciativami:

tematické akce jako jsou přednášky, diskuse nebo čtení, na které jsou přizváni další partneři a které se zabývají tématem lidí zasažených rasismem;

získat VIP, kteří by pomohli propagovat dny OSN nebo týdny proti rasismu;

rozhovory policie s lidmi, kteří jsou zasaženi rasismem;

náboženské slavnosti, na které jsou zváni lidé jiných vyznání s cílem zabránit vzájemným předsudkům;

antirasistické návštěvy na místa památek, synagog, mešit nebo azylových domů;

mnoho kreativních možností, např. ve školách, u hasičů, ve sportu, v klubech, firmách nebo obcích.

Podepsaní se chtějí zasadit o jednu nebo více aktivit v rámci dne proti rasismu 21. března 2022.

Editor: Pracovní skupina „Solidární Evropa. Společně proti rasismu“(SolE)

c/o Nadace pro Mezinárodní týdny proti rasismu
Goebelstrasse 21a,
D – 64293 Darmstadt
Tel. Xx49–6151–33 99 71
info@stiftung-gegen-rassismus.de

Kalendář akcí United for Intercultural Action Budapest shromažďuje aktivity pro informování veřejnosti a dokumentování událostí.

Informujte prosím United for Intercultural Action o svých aktivitách.