Zaznamenali jsme

LN z 15. února 92 otiskují rozhovor s představeným dominikánského řádu Dominikem Dukou „Církev zklamala“. Bývalý spoluvězeň Václava Havla přiznává slabost církve. „Vidíme, že nejsme tak dobří, tak jedineční a tak výjimeční, jak jsme věřili po listopadu 1989… Dnes poznáváme, kolik uzavřenosti i kolik sobectví přes těch čtyřicet let v nás zůstalo.“ Mons. M. Vlka považuje za dobrého pražského arcibiskupa. Neobává se ztotožněni věřících s politickými stranami, které se hlásí ke křesťanskému programu: „Poslední sčítání lidu zřetelně ukázalo, že počet věřících u nás je několikanásobně vyšší než počet členů či stoupenců oněch stran… Církev – především po II. vatikánském koncilu – nemůže přijmout klerikální model 19. století.“ Mezi „haraburdí 19. století“ řadí však i antiklerikalismus.

O mládeži říká, že se z církve neztratila, třebaže kontakt se středoškolskou a dělnickou mládeží zůstává malý. Trochu pochybuje o masových akcích pro mládež. „Nejsme jako Poláci. Nemáme smysl pro masovou zbožnost.“