Přátelům moravské vlastivědy

Číslo

V těchto dnech vyšlo čtvrté číslo Vlastivědného věstníku moravského, který vydává Muzejní a vlastivědná společnost v Brně za pomoci moravských měst a obcí jako příspěvek k popularizaci dějin naší země. Najdeme v něm i několik příspěvků týkajících se moravské reformace.

Nejvýznamnější osobností dějin nekatolické Moravy doby předbělohorské byl Karel starší ze Žerotína, přítel J. A. Komenského, ochránce českého jazyka a moravské samosprávy. Jako vůdce evangelické šlechty stál v cestě úsilí habsburských císařů o zavedení absolutistického systému na Moravě. Proto byl roku 1599 proti němu vykonstruován katolickou dvorskou klikou politický proces mající ho připravit o hlavu a majetek. Vzácnou shodou okolností se dochovaly Žerotínovy dopisy, v nichž se otevřeně vyjadřuje o svém případu. Ty využil autor článku, a formou literatury faktu předestřel sedmiletý Žerotínův boj o život a moravskou svobodu. Z bezprostřední blízkosti můžeme sledovat intriky pražského dvora, ale i Žerotínovy hluboce morální úsudky a pevnou víru v boží spravedlnost. Vtipně komentuje „převlékání kabátů“ nekatolického panstva, čehož byl vzorem Karel z Lichtenštejna. Dozvídáme se o špiclování, sebevražedných úmyslech, depresích, ale i vítězstvích – byť jen dočasných.

Jubilejním článkem je připomenuto sté výročí narozenin moravské historičky dr. Vlasty Fialové, CSc z Holešova. Jako vlastenka mající přesvědčením blízko k českobratrské tradici, věnovala se tématům souvisejícím se vzdělaností našeho národa. Světovou proslulost jí zajistil archeologický výzkum, při kterém objevila pozůstatky tiskárny v Kralicích nad Oslavou, odkud vyšla proslulá Bible kralická, jejíž jazyk se stal základem spisovné češtiny. Vedla také vykopávky tábora moravských husitů v Nedakonicích a zpracovala životní osudy Jana Adama z Víckova, evangelického emigranta a vůdce Valachů v protihabsburském povstání v letech 1620 až 1628.

V rubrice recenzí a zpráv o moravskoslezské vlastivědné literatuře zvláště upozorňujeme na podrobný posudek sborníku Evangelíci o Janu Sarkanderovi z pera českobratrského historika Petra Peňáze. Číslo žádejte u vydavatele: Redakce Vlastivědného věstníku moravského, Zelný trh 8, 602 00 Brno.