Jedna může být víc než pět aneb přispívejte církvi s nadhledem

Neumíte si představit, že by jedna koruna mohla být více než pět korun. U nás ve sboru je možné ledacos, takže i tomuto tvrzení dejme šanci. Možná jste i vy potkali letáček ČCE – Pět procent. Miluju letáčky, takže i tento skončil v kapse kabátu a posléze v kuchyni na stole. U snídaně došlo na čtení. Jasný, církev potřebuje peníze a chce pět procent mých příjmů. Fajn, kolik to vlastně dělá? Na webu je k tomu i kalkulačka. Ajaj. To je teda nějak moc, napadlo mne. Myšlenky létaly hlavou sem a tam . Jak z toho ven? Nespočítala jsem příjmy špatně? Fakt do toho patří i tyhle peníze? Ach jo, pět procent je strašně moc. Posílám přece i jiným organizacím. A proč zrovna pět procent, proč ne tři? V hlavě se mi rozjelo smlouvání jak na indickém tržišti, ale s kým vlastně? Se svým svědomím? S Bohem? S vedením církve? Ráno moudřejší večera. Letáček jsem hodila do sběru a v hlavě vypnula kalkulačku. Asi za týden jsem si kupovala přes internet knihu a vzpomněla si při té příležitosti na nedořešenou věc s placením saláru. Koukla jsem se na výpisy z účtu za poslední půl rok. Na konci měsíce vždycky něco zbyde. Půlku z toho zadám jako trvalý příkaz a uvidíme. A co je vidět? Na mém účtu to vypadá pořád stejně – peníze přicházejí a odcházejí. Jsem vděčná, že mám i v době pandemie stálý příjem a nemusíme doma každou korunu obracet dvakrát. Přijde mi fajn, když má i náš sbor stálé a předvídatelné příjmy. Přijde mi fajn, že můžu přispět k finanční nezávislosti naší církve. Jedna koruna odeslaná je pro sbor víc než pět korun, které nepošlu. Procenta – neprocenta.