Hutně a chutně 9/2017

Lakmusovým papírkem, zda hnutí ANO to myslí s demokracií upřímně, bude pro mne postoj Babiše a jeho poslanců k veřejnoprávním médiím. Zda odolá pokušení využít paragrafy zákona o ČT a zákona o ČRo, jež umožňují Sněmovně odvolat Radu ČT a Radu ČRo kdykoli, když „Rada opakovaně neplní své povinnosti stanovené tímto zákonem.“ Tenhle vágní paragraf totiž je natolik gumový, že ho lze použít kdykoli, kdy se ve Sněmovně dá dohromady většina, které leží v žaludku nezávislost zpravodajství a publicistiky veřejnoprávního rozhlasu a televize. … Jestliže se nová vládní koalice rozhodne mediální rady odvolávat jenom proto, že ji zpravodajství a publicistika médií veřejné služby ne vždy hladí po srsti, bude to pro mne varovným znamením začátku cesty, na jejímž konci by se mohly naplnit pochmurné vize dnešních opozičních politiků o tom, jak se demokracie v Česku může ocitnout v ohrožení. (Povolební rozjímání M. Šmída)

Vichřice Herwart se během svého průletu Čechami a Moravou potkala i s konfirmační slavností v kostele ČCE v Silůvkách. Když padal smrk vedle kostela, zpívali konfirmandi zrovna píseň Zdrhám, jó zdrhám (Svítá). V kostele se prý díky tomu náhle rozjasnilo.

Vlastnickou strukturu českých (a případně i slovenských) médií mapuje portál Mediaguru