Hutně a chutně 5/2011

Na Bílou sobotu velikonoční (23. 4.) se v Krupce konala další pouliční ekumenická bohoslužba na podporu místní komunity, těžce zasažené událostmi z 9. 4. 2011. Sloužilo ji společně pět farářů církve českobratrské evangelické, římsko-katolické a československé husitské. Vzpomněli během ní na ty, kteří byli během bohoslužby 9. 4. zraněni zasahujícími těžkooděnci. Během bohoslužby byly promítnuty videopozdravy otce Ludvíka Šťastného a bratra Pavla Šindlera a přečteny pozdravy Joela Rumla, představitele evangelické církve, a profesora Tomáše Halíka, kteří oba vyjádřili účastníkům a organizátorům rozehnané bohoslužby podporu a vznesli požadavek na důkladné vyšetření zásahu z 9. 4. Organizátoři sobotní velikonoční bohoslužby na ni pozvali i zástupce policie a nabídli jim, že se za rozehnání bohoslužby z 9. 4. mohou omluvit. Policie na tuto možnost nereagovala.

„Následky přehlížené brutalizace bahrajnského režimu budou ve finále pro Západ více škodlivé, než kdyby byla bývala bahrajnská monarchie donucena k podstatným reformám nebo úplně padla. Liberální mladá generace demonstrujících se bude cítit zrazena pokryteckým Západem. Opozice se více zradikalizuje. Když to nepůjde nenásilně, tak jediná cesta bude ta násilná … Potlačení bahrajnského jara je ve skutečnosti další z proher v boji proti terorismu a radikalismu. Nejúčinnějším prostředkem je totiž svoboda a společenská spravedlnost. A té se i kvůli nám většina Bahrajnců nedočká,“ napsal v LN 20. 5. Šádí Shanaán. Citovanému komentáři předcházelo shrnutí situace: 17. února byl nenásilný protest na Perlovém náměstí rozehnán při nočním útoku. Od té doby jsou zatýkáni aktivisté, včetně zdravotníků, kteří pomáhali zraněným demonstrantům. Propaganda vysílá vynucená přiznání, která jako inspirátora protestů mají ukázat Írán, domy aktivistů prohledávají maskovaná komanda, na následky mučení zemřeli ve vězení už čtyři lidé a země Evropy i USA mlčí.

Výroční cenu nakladatelství Vyšehrad za rok 2010 obdržel na Světu knihy Petr Sláma za původní studii o rabínské literatuře a za překlad jejích reprezentativních textů v knize TANU RABANAN (viz recenze v Pt č. 2/2011)

Záznam klíčových momentů pražské přednášky Hebe Kohlbrugge můžete shlédnout na http://www.youtube.com/watch?v=fKy-BRv83NE a http://www.youtube.com/watch?v=v7p8nyX3BB4 T.