Hutně a chutně 3/2013

„Varuji vás před tím, zachovejte si, prosím, velmi zdravou distanc od politiků a od státu. Nedělá nám dobře, nám katolíkům, když se příliš přibližujeme státu,“ pronesl v reakci na podepsání smluv mezi církvemi a státem ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg během mše ve svatovítském chrámu 9. 3. Jako zkušený restituent zároveň nabádal církevní restutienty k pokoře a trpělivosti – zejména vůči nepřejícímu okolí.

Pokory a trpělivosti je třeba i při šlechtění nových druhů orchidejí. Jeden z nově vypěstovaných hybridů orchideje Catasetum pěstitelky Luise Clarkové dostal jméno „Pussy Riot“. Dcera jejího přítele ho pojmenovala k poctě vězněných ruských punkerek. Svým barevným výtržnictvím nedělá květ svému názvu rozhodně ostudu.

Nejen Protestant zareagoval na vlnu odsudků na adresu dvou českých turistek unesených v Pákistánu. „Pozoruhodné jsou i sexistické poznámky o ‚sluníčkových holkách‘, kterým vyděšená duše psychologa Doležala přezíravě radí, že ve státech, které ‚nejsou civilizované‘, nemají co pohledávat. Pokud by Doležalovy poznámky reprezentovaly většinový názor, bylo by ke zvážení, která z civilizací přiznává ženě podřadnější úlohu.“ (Matěj Chytil, Únos, který vyplavil na povrch to nejhorší z nás. DR 20. 3.)

t.