Hutně a chutně 1/2016

Cirkev Kristova je mestom postaveným na vrchu – jej konanie i nekonanie, jej činy, slová i jej mlčanie sú svedectvom o jej viere. Uvedomujúc si svoju zodpovednosť a vplyv sa protestantské cirvki vo viacerých európskych krajinách rozhodli verejne postaviť na stranu slabých: nemecká EKD zaviedla tzv. „cirkevný azyl“, anglikánska cirkev vo Veľkej Británii vyzvala vládu prijať väčší počet sýrskych utečencov, zásadové stanovisko k situácii a úlohe štátu v nej zaujala aj česká ČCE. Stojac chtiac-nechtiac svetu na očiach má cirkev možnosť pozdvihnúť prorocký hlas a vyzývať spoločnosť, aby ľudí v núdzi prijala. Aby ich prijala viac než pár desiatok, aby ich prijala bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie, sociálny pôvod či iné znaky. Aby pocit vlastného bezpečia nevykupovala odmietaním pomoci núdznym. Aby nedovolila politikom v diskusii o bezpečnosti štátu spochybňovať ľudské práva, démonizovať menšiny a verbálnym násilím dláždiť cestu násiliu fyzickému.

Dôstojní bratia biskupi, dôstojní bratia dozorcovia, prosíme Vás, aby ste tvárou v tvár zhoršujúcej sa spoločenskej klíme prehovárali vo vernosti duchu Kristovho evanjelia k verejnosti, k jej politickým zástupcom i dovnútra cirkvi. Máte v tom našu plnú podporu.