Hutně a chutně 10/2006

Při listopadových bohoslužbách v brněnském klubu Desert zněla jako evangelium Ježíšova výzva „neházejte perly před svině“. Vykladačské úskalí „kdo jsou ty svině“ vyřešil kazatel tím, že podal přehled svinských typů a míry jejich škodlivosti. Typologii sviní, informaci o tom, kdo před koho ty perly nakonec hází, i informaci o dalších aktivitách v Desertu viz http://husovice.evangnet.cz/

„…ukázalo se, že jsme měli pouze nějaké morální důvody, ale s těmi se na veřejnost nechodí už vůči spravedlnosti“ – podobné perly obsahoval předvolební projev Jiřího Čunka. Delegáty bezpochyby dojalo i jeho sdělení „včera mi volala nejmladší dcera, ta čtvrtá…“

„Děkuji za bolest…“ nazval Zdeněk Nešpor svou poslední knihu, v níž zkoumá, jakou roli hrálo v českém písničkářství 60.–80. let křesťanství či náboženství obecně. Vydalo CDK Brno a zájemci musí počítat s poněkud nekřesťanskou cenou 349 Kč.

„Odnaučili jsme se bydlet“ nazvaly LtN 46/06 rozhovor s historikem umění V. Czumalem. Zprávu o devastaci, ztrátách a o tom, proč lidé ve vysněných domcích nebývají šťastní, doprovází zmínka, že někde může působit jako integrující prvek … „kostel nebo sbor českobratrské či husitské církve“. Oceňuji zamyšlení nad individualitou, kterou nejde koupit, a nad rytmem všedního a svátečního. Závěr nepotěší ty, kdo vidí řešení v útěku z města: „Neočekávám, že vesnice bude časem útulnější než město. Spíše se bojím, že se prostředí venkova i města … promění ve stejně banální kulisy.“