Dokument 10/2001

předseda bratr Ing. Alfréd Kocáb Praha

Stížnost na emeritního faráře Jana Dusa, bytem Praha 6, Suchdolská 4

Vážený bratře předsedo,

synodní rada Českobratrské církve evangelické podává Církevní pastýřské radě stížnost na nebratrské jednání emeritního faráře Jana Dusa, který veřejným dopisem, adresovaným faráři Mgr. A. Petrovi, synodní radě a ústředí Diakonie nespravedlivě a nebratrsky obvinil synodní radu a označil ji jako hlavního viníka ve sporu mezi ředitelkou střediska Diakonie Travná a bratrem farářem Mgr. Adolfem Petrem a javornickým sborem. Jde o napětí, které vzniklo ve středisku Diakonie Travná a které v posledu vedlo k obvinění bratra faráře Adolfa Petra. Br. farář Jan Dus obvinil synodní radu, aniž by s ní o celém případu jednal, a tak se seznámil s úsilím synodní rady řešit tento složitý problém bez zásahu do pravomocí, které jsou stanoveny jednotlivým orgánům v Řádu diakonické služby v ČCE. Svým obviněním znevážil práci synodní rady, navíc jeho veřejná obžaloba podrývá nezbytnou autoritu nejvyššího správního orgánu. Synodní rada žádá Církevní pastýřskou radu, aby celou záležitost projednala a aby přispěla ke spravedlivému vyřešení celého případu.

Vážený bratře předsedo, tuto stížnost podáváme na základě jednomyslného rozhodnutí synodní rady ze dne 18. 4. 2001

S bratrskými pozdravy

S bratrskými pozdravy RNDr. Lydie Roskovcová, synodní kurátorka Mgr. Pavel Smetana, synodní senior